Чавков останува во затворот во Шутка

Скопска Апелација го потврди решението на Кривичниот суд со кое поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков останува во притвор. Оттаму посочија дека е отфрлено и барањето за обезбедување гаранција за пуштање да се брани…


Кривична пријава за поранешниот директор на АВРМ

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против поранешниот директор на Агенцијата за вработување В.П. (39) од Скопје поради злоупотреба на службената положба и овластување, со што го оштетил Буџетот на…Фридом Хаус: Првпат од 2010 година во Македонија има подобра демократија

Македонската демократија и начин на владеење забележува мало подобрување, прв пат од 2010 година, оценува Фридом Хаус во извештајот Нации во транзиција, кој ги оценува демократските реформи во 29 поранешни комунистички држави од централна Европа…


Raporti i “Freedom House”, Maqedonia shënon progres

Pas hapave prapa për 7 vjet rresht, Maqedonia për herë të parë këtë vit paraqitet si vendi më premtues në Evropë për përparimin e proceseve demokratike. Ndërsa kritikon vendet e rajonit për rrezikun nga rritja…


Реконструкција на Владата, Заев: Сè уште сме на почеток на разговорите

Премиерот Зоран Заев за Алсат денеска потврди дека се во тек разговори за проширување на владејачката коалиција, но се уште нема конкретни резултати и покрај информациите дека ДПА ќе остане надвор од извршната власт. Алсат…Пратениците утре ќе расправаат за доверба на Владата, за реформските закони в четврток

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за утре во 11 часот ја закажа седницата за доверба на Владата, побарана од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Џафери за четврток, пак, ги одложи продолженијата на три седници, што беа планирани за…