Вести

Џафери: Со 10-тте групи ВМРО-ДПМНЕ може да го блокира Парламентот

Спикерот Талат Џафери вечерва изјави дека со тоа што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ документите за парламентарните групи ги испратиле до претседателот на Собранието, де-факто ја признале неговата легитимност како спикер. Во однос пак, на тоа дека…

Më shumë | Повеќе

МАНУ: Загрижува што наши политички партии се прилепуваат на провокации од Бугарија

Македонската академија на науките и уметностите ги оцени како неточни и крајно тенденциозни тврдењата на Божидар Димитров, директор на Националниот историски музеј на Бугарија. Смета дека неговите антимакеоднски ставови им се добро познати на МАНУ…


Царовска: Продолженото породилното може да го намали бројот на вработени жени

Граѓанската иницијатива за продолжување на породилното од девет на 18 месеци доби зелено светло од Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Иницијативата е прифатена со едногласна одлука од сите членови на комисијата, откако…


За ДУИ и Алијанса албанскиот јазик е решено прашање, од БЕСА велат, се погазува волјата на Албанците

Албанските опозициски партии ќе ги прифатат советите на Венецијанската комисија за решавање на прашањето за употребата на албанскиот јазик. Сепак, Африм Гаши од Движењето Беса смета дека ќе се погази политичката волја на Албанците, доколку…


СЈО обжали уште пет одлуки на Судот околу барањата за притвор

Жалбите да нема притвор за екс премиерот Никола Груевски и неговите најблиски соработници, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Кирил Божиновски и Мартин Протуѓер, СЈО ги испрати до судот. Билансоот на испратени жалби е триесет, откако Кривичниот…


Жбогар: Оптимизам околу спроведување на реформите

Амбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар изјави дека забележува оптимизам во работата на власта за спроведувањето на приоритетните реформи и тоа во првите три месеци. Според него, планот за реформи е добар и ќе ја…Столтенберг телефонски му честитал на Заев за новата функција

Генералниот секретар на Северно-атлантската алијанса Јенс Столтенберг, лиферуваше соопштение до јавноста во кое истакна дека утринава телефонски разговарал со новоизбраниот македонски премиер Зоран Заев на кого му честитал на синоќешниот избор. Како што јавува дописникот…


Собранието го укина екстерното тестирање; локални избори во октомври

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од продолжението на четвртата седница ги донесе измените на Изборниот законик со што се овозможи одржување на локалните избори во првата половина на октомври и продолжување на мандатите…


Зибери: Одлуката на СЈО избрзана, имаат многу непреслушани материјали

Познавачот на правните прашања, Насер Зибери, одлуката на Специјалното обвинителство, вчера да го информира Заев со минатото на министрите, ја смета за избрзана. Зибери наведува дека ова обвинителство има уште многу неислушани материјали, па затоа…