Specialja, 5 ankimime të reja në Gjykatën e Apelit

Prokuroria Speciale i dorëzoi në gjykatë ankesat për mos-paraburgimin e ish kryeministrit Nikola Gruevskin dhe bashkëpunëtorëve të tij më të ngushtë, Mile Janakievskin, Gordana Jankulovskën, Kiril Bozhinovskin dhe Martin Protugjerin. Bilanci i ankesave të dorëzuara…


Жбогар: Оптимизам околу спроведување на реформите

Амбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар изјави дека забележува оптимизам во работата на власта за спроведувањето на приоритетните реформи и тоа во првите три месеци. Според него, планот за реформи е добар и ќе ја…

Столтенберг телефонски му честитал на Заев за новата функција

Генералниот секретар на Северно-атлантската алијанса Јенс Столтенберг, лиферуваше соопштение до јавноста во кое истакна дека утринава телефонски разговарал со новоизбраниот македонски премиер Зоран Заев на кого му честитал на синоќешниот избор. Како што јавува дописникот…


STOLTENBERG TELEFONON ZAEVIN, I URON POSTIN E KRYEMINISTRIT

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës Veriatlantike Jens Stoltenberg, lëshoi kumtesë deri te opinioni në të cilën theksoi se sot në mëngjes në telefon ka biseduar me kryeministrin e sapozgjedhur të Maqedonisë, Zoran Zaev të cilin…


Собранието го укина екстерното тестирање; локални избори во октомври

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од продолжението на четвртата седница ги донесе измените на Изборниот законик со што се овозможи одржување на локалните избори во првата половина на октомври и продолжување на мандатите…


Shfuqizohet testimi ekstern

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar në këto momente Propozim-ligjn për ndryshimin e Ligjit për arsim me procedurë të shkurtuar ku parasheh shfuqizimin e testimit ekstern për shkollat fillore dhe ato të mesme. Kurse Kuvendi më…


Зибери: Одлуката на СЈО избрзана, имаат многу непреслушани материјали

Познавачот на правните прашања, Насер Зибери, одлуката на Специјалното обвинителство, вчера да го информира Заев со минатото на министрите, ја смета за избрзана. Зибери наведува дека ова обвинителство има уште многу неислушани материјали, па затоа…