Zyberi: Vendimi i PSP-së ishte i përshpejtuar

Juristi Naser Zyberi vlerson se vendimi i PSP-së për përfshirjen e ministrave të ri të kabinetit të ri qeveritar në procedura hetimore është i përshpejtuar. Zyberi thotë se ende ka mbetur një numër i madh…ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува обидот за убиство на Никола Тодоров

ВМРО-ДПМНЕ во денешното пишано соопштение најостро го осудува обидот за убиство на Никола Тодоров. – ВМРО-ДПМНЕ подолг период наназад предупредуваше на последиците од насилството што го промовираа СДС и нивните невладини, соросови сателити. Сега јавноста…


Дескоска ја прими должноста министерка за образование и наука – „ Свесна сум дека ова е еден од најтешките ресори и ќе дадам максимум“

Досегашниот технички министер Пиштар Љутфиу и ја предаде должноста на новоизбраната министерка за образование и наука (МОН) Рената Тренеска – Дескоска. „Свесна сум дека пред мене се исправени многу предизвици, подобрување на квалитетот на образованието,…Оружен напаѓач пукал кај Министерството за здравство – мета бил поранешниот министер Никола Тодоров

Оружено лице со пиштол испука куршум кај Министерството за здравство. Се претпоставува цел на нападот бил поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Според информациите, напаѓачот чекал на скалите и кога дошол Тодоров испалил еден куршум…


TË SHTËNA ME ARMË PARA MINISTRISË SË SHËNDETËSISË

Disa burime bëjnë të ditur se para pak minutash ka ndodhur një incident në Ministrinë e Shëndetësisë, ku janë shkrepur armë zjarri. Sipas dëshmitarëve që gjenden brenda ndërtesës së ministrisë, thuhet se një i moshuar…


Могерини и Хан го поздравија изборот на новата македонска Влада

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, утирнава во заедничко соопштение го поздравија изборот на новата македонска Влада. Во исто време, Могерини…


MOGHERINI E HAN PËRSHËNDESIN QEVERINË E ZAEVIT

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogherini dhe eurokomisari për zgjerim Johanes Han, sot në mëngjes në një kumtesë të përbashkët e përshëndeti zgjedhjen e Qeverisë së re të…


Собранието изгласа – Македонија има нова Влада на чело со Зоран Заев

Осум минути пред полноќ, пратениците на Собранието со 62 гласови „за“, 44 „против“ и 5 „воздржани“ ја изгласаа новата Влада и министри, на чело со претседателот на Владата, Зоран Заев. Претседателот на Собранието, Талат Џафери…