Заробени сме во домот, но не и во душата: Винка Саздова открива зошто е...

Лејла Сабит Сега е вистинско време за приказни, вели авторката, новинар и издавач Винка Саздова. Стишува џевата и буката надвор, а светот во нас оживува. Внатрешната перцепција се...

Здравјето нема цена, седете си дома: Интервју со Весна Ѓиновска-Илкова, примадона

Вежбањето на гласот и сега, во време на коронавирусот и е како кафе наутро. Вели, навиката си го прави своето. Примадоната Весна Ѓиновска-Илкова, првенец на Македонската опера...

Специјалната „Егзит“ програма вечерва е посветена на Италија

„Егзит“ фестивалот деновиве ги интензивира своите онлајн активности, со цел на многумина да им помине полесно останувањето дома за време на вонредната состојба. Десетици илјади луѓе од...

Снежана Конеска Руси со порака за Светскиот ден на театарот

Театарот е лековит. Ослободува од страв, а ослободен од страв човек живее, се радува, создава, задоволен е. Задоволен човек оди во театар, се вели во македонската порака...

Одложено доделувањето на театарскиот „Оскар“ на Бродвеј

САД –  Годинешното свечено доделување на „Тони“ , театарски еквивалент на филмските оскари, е одложено на неодредено време. Ова е последниот во низата културни настани – жртви...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
light snow
0.3 ° C
0.6 °
0 °
85 %
1kmh
90 %
сре
2 °
чет
4 °
пет
6 °
саб
12 °
нед
15 °