Хали Бери дебитира како режисер на Торонто филм фестивал

САД– Славните актерки Хали Бери (53) и Реџина Кинг ќе дебитираат како режисерки на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто 2020 година, од 10-20 септември, објавија организаторите. Филмот на Бери, „“Bruised,” кој го режира и глуми е приказна за ѕвезда која се бори за старателство над нејзината млада ќерка. “One Night in Miami” на Кинг се базира на претстава што ја измислува ноќта во 1964 година во која боксерот Касиус Клеј (наскоро ќе биде Мухамед Али), пејачот Сем Кук, фудбалерот Jimим Браун и активистот Малколм Х, се сретнаа во хотелската соба во Флорида. Скоро половина од 50-те селектирани филмови, 23, имаат женски директор или ко-директор. Другите филмови меѓу 50-те наслови објавени од ТИФФ ја вклучуваат Chloé Zhao’s “Nomadland,”, драма од режисерот “The Rider” “, во која глуми Франсис Мекдорман; „“Ammonite,” на Френсис Ли, женска романса поставена во Англија во 1840-тите години во која глумат Сурша Ронан, Кејт Винслет и Фиона Шоу; „ Good Joe Bell,”  на Реиналдо Маркус Грин, во кој глумат Марк Валберг и Кони Бритон и напишани од сценаристите на „Brokeback Mountain“, Лери МекМуртри и Дајана Осана; „ Concrete Cowboy “ на Рики Стауб со Идрис Елба и Фарел Џером; „ Father “ на Флоријан Зелер со Ентони Хопкинс и Оливија Колман; „ Penguin Bloom “ на Глендин Ивин со Наоми Вотс и Џеки Вејвер; „ Limbo “ на Бен Шарок за сирискиот музичар што чека во Шкотска да донесе одлука за негово барање за азил; „“Enemies of the Stat “ на Соња Кенебек за семејство, чиј хакерски син е на мета на американската влада…

Како Де Хевиленд ја запозна Грејс Кели со принцот Рение од Монако

САД– Замислете дека сте главен ум зад една од најголемите бајки и љубовни приказни на сите времиња. Тоа беше само едно од достигнувањата на актерката Оливија де Хевиленд за време на нејзиниот долг и легендарен живот. Ѕвездата на Gone with the Wind, која почина минатиот месец  на 104-годишна возраст, одигра клучна улога во бракот на Грејс Кели и принцот Рение од Монако. Иако Де Хевиленд никогаш не се запознала со Кели и не се дружеле, по чиста случајност, двете филмски sвезди се нашле на истиот воз пролетта 1955 година, се возеле од Париз до Кан за осмиот Кански филмски фестивал. Де Хевиленд тогаш беше мажена за  уредникот на Paris-Match  , Пјер Галанте. Всушност на  Галанте прв му текна на идејата да ги запознае Кели и Рение. Откако ја виде Кели во возот, Галанте предложи вечера со Де Хевиленд и главниот уредник на Paris-Match , Гастон Бонер. „Мојот сопруг е роден во Ница на Азурниот брег“, им рече Де Хевиленд на „People“. „Тој предложи средба помеѓу Грејс и Рение на вечера со , на патот кон Кан – идеја веднаш и ентузијастично прифатена од Гастон“. Така, планот беше ставен во движење. Но, единствените луѓе што останаа да ги убедат беа самите Кели и Рение. Тој дел требаше да го реши Де Хевиленд, која продолжи да се приближува до Кели во возот. „Грејс ме удри на првата средба како прилично резервирана, дистанцирана, добро воспитана млада жена“, рече Де Хевиленд, потсетувајќи се на нивната импровизирана средба „на малата платформа помеѓу трпезарискиот вагон и следниот вагон кога ја претекнав и ја прашав дали би се согласила на состанок со принцот Рение. “ „Таа веднаш се согласи, но под услов таквата средба прво да биде одобрена од студиото, кој ѝ ја спонзорирала нејзината посета на Кан: МГМ“, истакна Де Хевиленд. Откако доби одобрение, Галанте започна да работи на Рение. Двојката ја пренесе поканата на Кели во палатата. И покрај тоа што имаше закажувања однапред и натаму, Кели се согласи да ја посети палатата тој петок. Сепак, малку се знаеше дека тој петок  ќе биде исполнет со несреќни инциденти еден по друг. Нестана струја во хотелот на Кели, оставајќи ја без фен, светла, но и лифт. Потоа, Кели влезе во сообраќајна гужва на патот кон палатата, што резултираше со уште дополнителни задоцнувања. И покрај неволјата, Кели пристигна во палатата, а таа и Рение ја прошетаа неговата приватна зоолошка градина разговарајќи цело време. Според Де Хевиленд, која ја видела Кели подоцна таа вечер на фестивалот коктел-забава, „Таа беше во магепсана“. После оваа судбинска средба, Кели и Рение останале во контакт, дури и кога се вратила во Америка. Само седум месеци по нивната прва средба, Рение патуваше за Њујорк да ја побара раката на Кели од татко ѝ. Останатото, се разбира, е историја. Иако Де Хевиленд беше поканета на таканаречената „свадба на векот“ меѓу Кели и Рение, таа очекуваше ќерка ѝ да се породи , па не можеше да присуствува. Сепак, таа секогаш се сеќаваше на тој значаен ден во возот. „Јас сум во искушение да мислам дека е судбина“, рече Де Хевиленд.

Шербеџија денес слави: Влатко Стефановски меѓу бројните гости на Бриони

Хрватска– Актерската легенда, поетот, писателот и музичарот Раде Шербеџија, прослави 74 години, а денес слави 20 години од театарот „Улисес“ со голем концерт на Мали Бриони. Заедно со него настапуваат бројни гости од Хрватска и од регионот: Габи Новак и Матија Дедиќ, Дарко Рундек, Дамир Урбан, Најгел Озборн, нашиот Влатко Стефановски… Публиката ќе ја следи програмата од бротчиња во заливот , а во живо на големо платно ќе се јавуваат и пријатели на театарот од целиот свет. Веќе 20 години Раде ( кога не снима во Холивуд) и неговата сопруга, режисерката Лена Удовички, секое лето  го „оживуваат“ театарот  на Бриони, со легендарни претстави и гости, респектабилен во регионот и пошироко. Шербеџија, голем пријател на Македонија и со македонско државјанство,  во јуни, во издание на „Croatia Records“ објави Blu Ray Disc од концертот со наслов „Već sam ti pričao“. Концертот беше одржан лани во престижното Хрватско народно казалиште, па оттаму и наслов „RadeŠerbedžija&Zapadnikolodvorband @ HNK Zagreb“. Како бонус материјал на Blu Ray Disc (со 21 песна) и на CD (17 песни), на актерската легенда, се наоѓа и парче од Македонија- снимка од последната „Златна Бубамара на популарноста“. На неа Шербеџија, придружуван од Влатко Стефановски, ја исполнува антологиската „Ostala si uvijek  ista“, од репертоарот на Мишо Ковач. Тогаш Раде ја прими интернационалната „Златна Бубамара“ за животно дело. Што се однесува до самиот концерт во ХНК, тој секоја година е традиционален. И, како што вели публиката – е за паметење. Особено, бидејќи на таа сцена Шербеџија низ децениите наназад брилјираше во многу антологиски улоги и претстави.

Отворен Салцбуршкиот фестивал – и покрај короната

Претседателката на Салцбуршкиот фестивал Хелга Рабл-Штадлер, гувренерот на покраината Салцбург, Вилфрид Хаслауер, и неговата сопруга, Кристина Рослхубер, пред отворањето на фестивалот (Фото: АФП) Додека многу театри, оперски куќи и концертни сали низ целиот свет остануваат затворени, еден од најпрестижните светски летни музички фестивали се отвори овој викенд во Австрија – со строги антикоронавирусни мерки. Организаторите на годишниот Салцбуршки фестивал првично планираа блескава низа од 200 настани за своето 100-то издание. Но, тие беа принудени да откажат голем дел од концертите, оперите и театарските претстави како резултат на пандемијата со Ковид-19 и наместо тоа, изготвија многу поскромна програма. Месечниот фестивал започна во саботата со „крвавата“ опера на Рихард Штраус, „Електра“, во сосема нова постабовка на Полјакот Кшиштоф Варликовски. Завесата, исто така, се крена за новата продукција на претставата „Секој“, напишана од еден од оригиналните основачи на фестивалот, Уго фон Хофманстал, и која се изведува секоја година од тогаш. Но, грмежи и молњи ја принудија таа изведба да се одржи во затворено – иако традиционално се одржува на плоштадот пред Соборниот храм во Салцбург. И, според извештаите на локалните медиуми, публиката, која е обврзана да носи маски за лице, сметаше дека е тешко да ги задржи растојанието за безбедност сè додека не седи. Оперската пејачка Асмик Григоријан на премиерата на „Електра“ со која се отвори Салцбуршкиот фестивал 2020 (Фото: Гети) Сите 80.000 билети пуштени во продажба – намалени од вообичаените 230.000 – се персонализирани за да овозможат контакт-трага во случај на инфекција. Австрија досега избегна голема пандемијата, забележувајќи околу 21.000 случаи на корона вирусот и околу 700 смртни случаи. Но, новите инфекции повторно се зголемија во последните неколку недели, откако тешките ограничувања поврзани со вирусот во голема мерка беа укинати. Еден важен неодамнешен кластер се наоѓа во живописното езеро Волфганг, на помалку од 50 километри од Салцбург. Властите инсистираат на тоа дека ширењето на вирусот е под контрола во Санкт Волфганг и на други места во алпската нација со речиси девет милиони луѓе.

Научно-културни средби „10 дена Крушевска Република“

Со почит за Илинденците и значајните крушевчани, со подигнување на бајракот на Крушевската Република на Гумење, со читањето на Манифестот на Крушевската Република, со испукување на црешовото топче пред Македониумот и со мерки за заштита за присутните, синоќа во Крушево, пред Македониумот беше означен почетокот на Научно-културните средби „10 дена Крушевска Република“. Обраќајќи им се на крушевчани и на гостите пред Македониумот, крушевскиот градоначалик и претседател на Манифестацијата „10 дена Крушевска република“ Томе Христоски, нагласи дека Илинден е празник на сите нас, празник на минатото, сегашноста и иднината. Го одбележуваме во несекојдневни услови на пандемија, но тоа, рече, не нѐ спречува да го чествуваме достоинствено. – Продолжуваме да го негуваме Илинденското наследство, наследство кое е основата на нашето постоење. 117 години достоинствено одбележуваме херојство, жртва, победа за Македонија, 117 години минато за светла иднина на Крушево. Во несекојдневни услови го одбележуваме овој Илинден. Коронавирусот го обзема нашето секојдневие, но не нѐ спречува достојно да го одбележиме овој голем празник на Македонците и сите граѓани, сите народи, основоположници на нашата држава, рече Христоски. Илинденското востание игра голема улога во историјата, културата и традицијата на Крушево и државата. Врз основа на тоа ги базираме нашата работа, многу од нашите манифестации, перспективите за иднината. – Тоа е основата на нашето мултиетничко живеење. Илинден е празник на борбата за подобро утре, за светла иднина на нашите деца, за зачувување на нашиот јазик, нашиот идентитет, нашата држава. Нешто што успеавме да го запечатиме во меѓународни рамки за денес да бидеме партнери со напредокот. Ова е празник на меѓусебно почитување, толеранција и прифаќање на различностите.Денес го живееме сонот на Илинденците, а нивната жртва нѝ дава обврска да се потрудиме да создадеме подобро утре за општината, за сите наши граѓани, за најмладите, за повозрасните на кои им должиме подеднакво, порача Христоски. Христоски смета дека патриотизам е почитување на соседот, на различниот од нас, како и работата на проекти за развојот на Крушево. Само така ќе се почитува Манифестот на Крушевската Република. За заштитата на присутните се грижеа 25 редари  одредени од општината. Низ градот и на Гумење поминаа Илинденските коњаници од Охрид, Лисиче, од Бигорски поздравени од присутните.Делегации на општината и на Манифестацијата „10 дена Крушевска Република почит им оддадоа на Питу Гули, на хероите на Партизанските гробишта, на Тоше Проески. Свежо цвеќе положија во Криптата и пред спомен обележјето на Веле Марков. Инаку, вчера беше отворен и четвртиот по ред летен фестивал „Кога си во Крушево“. Се пријавија преку 200 учесници кои наредните 10 дена ќе може да рекреираат преку богатите содржини на Фестивалот: планинарење, возење велосипед, пешачење, виртуелни трки со примена на сите мерки за заштита. Во Крушево за празникот има посетители од повеќе градови од земјава. Денеска, на празникот, од 10,30 часот државни делегации и делегации на Општината, на политички партии и здруженија ќе се поклонат пред гробот на претседателот на Крушевската Република Никола Карев во Македониумот, пред спомен-обележјето на Слива, а централното чествување е напладне на Мечкин Камен каде ќе се обрати потпретседателот на собранието Горан Мисовски.

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
heavy intensity rain
17 ° C
17 °
17 °
100 %
0.5kmh
90 %
чет
22 °
пет
27 °
саб
27 °
нед
29 °
пон
30 °