САД

Премиерата
на
мјузиклот
за
бракот
и
разводот
на
принцезата
од
Велс,
Дајана,
прво
ќе
биде
на
Нетфликс
пред
дебито
на
Бродвеј.

Мјузиклот
првично
беше
закажан
за
 31
март
но
откажан
кога
пандемијата
со
коронавирусот 
зема
замав.
Сега
ќе
се
постави
на
сцената
без
публика
во
мај
2021
година,
но
пред
тоа
на
Нетфликс.

Мјузиклот
 ќе
биде
снимен
без
публика
во
Longacre
Theatre
во
Њујорк
со
оригиналната
актерска
екипа,
со
Жана
де
Вал
во
улогата
на
Дајана,
и
со
почитување
на
протоколите.
Театрите
на
Бродвеј
остануваат
официјално
затворени
до
следната
година.

Дајана
сега
ќе
стане
првата
продукција
на
Бродвеј
што
премиерно
ќе
се
претстави
на
малото
платно
пред
официјалното
деби
на
сцената.
Датумот
за
неговото
деби
на
Netflix
допрва
треба
да
биде
потврден.

Веста
следува
по
успехот
на
снимената
верзија
на
Дизни
+
на
Хамилтон,
која
неодамна
беше
промовирана
на
платформата.
Според
податоците
од
истражувачката
фирма
7Park
Data,
мјузиклот
бил
најгледаното
парче
содржина
на
која
било
платформа
за
стриминг
во
текот
на
јули
со
37%
од
нивната
големина
на
примерокот.

Дајана
пред
да
стане
принцеза
беше
учителка
во
градинка.
Откако
во
1981
година
се
омажи
за
принцот
Чарлс
постојано
беше
во
фокусот
на
јавноста.
Во
текот
на
бракот
во
кој
се
родија
принцовите
Вилијам
и
Хари
,
Дајана
се
профилира
како
хуманитарка
и
модна
икона.
Почина
во
тунел
во
Париз
во
1997
година,
под
неразјаснети
околности.
Имаше
само
36
години.