Mandatory Credit: Photo by Bei/Shutterstock (4373906e) 20010121 Brian Dennehy winner of Best Actor/Mini-Series or Motion Picture in the deadline room of the 2001 Golden Globes Awards. Photo®Eric Charbonneau/BEI 2001 Golden Globe Awards beiDEA0121_312

САД- Славниот актер од големите и малите екрани Брајан Денехју, почина на 82-годишна возраст во неговиот дом во Конектикат. TMZ јави дека починал од природна смрт и надлежните не побарале обдукција.

Глумел 50 години, а во текот на својата завидна кариера се појавил во многубројни познати телевизиски серии како “Kojak,” “MASH” и  “”Lou Grant“ и во филмовите „Looking for Mr. Goodbar” и “Semi-Tough.”

Тој глумеше во „Маш“ и „Далас“ пред да добие улога во 1981 година во „Династија“.

Сопственик е на Златен глобус, две награди Тони , а за наградите Еми награди беше номиниран 6 пати. Актерот  кој два пати се женеше, имаше пет деца.