Articles by zooom


Џафери: Со 10-тте групи ВМРО-ДПМНЕ може да го блокира Парламентот

Спикерот Талат Џафери вечерва изјави дека со тоа што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ документите за парламентарните групи ги испратиле до претседателот на Собранието, де-факто ја признале неговата легитимност како спикер. Во однос пак, на тоа дека…МАНУ: Загрижува што наши политички партии се прилепуваат на провокации од Бугарија

Македонската академија на науките и уметностите ги оцени како неточни и крајно тенденциозни тврдењата на Божидар Димитров, директор на Националниот историски музеј на Бугарија. Смета дека неговите антимакеоднски ставови им се добро познати на МАНУ…Царовска: Продолженото породилното може да го намали бројот на вработени жени

Граѓанската иницијатива за продолжување на породилното од девет на 18 месеци доби зелено светло од Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Иницијативата е прифатена со едногласна одлука од сите членови на комисијата, откако…За ДУИ и Алијанса албанскиот јазик е решено прашање, од БЕСА велат, се погазува волјата на Албанците

Албанските опозициски партии ќе ги прифатат советите на Венецијанската комисија за решавање на прашањето за употребата на албанскиот јазик. Сепак, Африм Гаши од Движењето Беса смета дека ќе се погази политичката волја на Албанците, доколку…СЈО обжали уште пет одлуки на Судот околу барањата за притвор

Жалбите да нема притвор за екс премиерот Никола Груевски и неговите најблиски соработници, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Кирил Божиновски и Мартин Протуѓер, СЈО ги испрати до судот. Билансоот на испратени жалби е триесет, откако Кривичниот…