Articles by semi

Власта и опозицијата се координираат за изборниот систем

На 21 мај на парламентарна седница се очекува да се усвои одлуката за објавување на јавен конкурс за нови членови за Државната изборна комисија. Власта и опозицијата потврдија дека немаат несогласувања за привременото решение за…


Pushteti dhe opozita koordinohen për sistemin zgjedhor

Më 21 maj, në seancë parlamentare pritet të miratohet shpallja e konkursit publik për anëtarët e ri të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve. Pozita dhe opozita konfirmuan se tashmë nuk ka asnjë mos-marrëveshje sa i takon…


Оптимизам во Брисел за решавање на спорот со името до јуни

Конкретни пораки со оптимизам од Брисел во пресрет на средбата на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас. Унијата очекува решение за името со јуни, за Македонија да ги почне преговорите за членство…МОН со ултиматум до ДУТ: Да се укине давачката за пракса

Министерството за образование со ултиматум до универзитетите во земјава. За три месеци да ги сменат статутите и регулативите во согласност со новиот Закон за високо образование. Овие промени итно треба да ги усвои и Државниот…Димитров за „Та неа“: Се наоѓаме во многу чувствителна фаза

Се наоѓаме во многу чувствителна фаза во прашањето, вели шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од Хаг во куса изјава за грчкиот весник „Та неа“, јави дописничката на МИА од Атина. Новинарката оваа изјава ја…Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови…