Вести

Власта и опозицијата се координираат за изборниот систем

На 21 мај на парламентарна седница се очекува да се усвои одлуката за објавување на јавен конкурс за нови членови за Државната изборна комисија. Власта и опозицијата потврдија дека немаат несогласувања за привременото решение за…

Më shumë | Повеќе

Оптимизам во Брисел за решавање на спорот со името до јуни

Конкретни пораки со оптимизам од Брисел во пресрет на средбата на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас. Унијата очекува решение за името со јуни, за Македонија да ги почне преговорите за членство…


МОН со ултиматум до ДУТ: Да се укине давачката за пракса

Министерството за образование со ултиматум до универзитетите во земјава. За три месеци да ги сменат статутите и регулативите во согласност со новиот Закон за високо образование. Овие промени итно треба да ги усвои и Државниот…


Димитров за „Та неа“: Се наоѓаме во многу чувствителна фаза

Се наоѓаме во многу чувствителна фаза во прашањето, вели шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од Хаг во куса изјава за грчкиот весник „Та неа“, јави дописничката на МИА од Атина. Новинарката оваа изјава ја…


Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор

Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови…


БЕСА на Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите на Амди Бајрам влегуваат во Владата

Нови коалициски партнери во Владата ќе бидат БЕСА на Африм Гаши, ДПА и Сојузот на Ромите на Амди Бајрам. – Имаме постигнато договор со БЕСА на пратеникот Африм Гаши, со ДПА и со Сојузот на Ромите на Амди…


Отфрлена жалбата на Алими за мерката притвор

Апелацискиот суд ја отфрли жалбата на Абдулфета Алими за продолжената мерка притвор како обвинет за настаните на 27 април минатата година. Алими кој на 27 април го спаси Зијадин Села останува во притвор. Второстепениот суд…


Заев песимист пред средбата со Ципрас

Премиерот Заев изјави дека следната средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас не е со намера да се склучи конкретен договор за надминување на разликите околу името. Според Заев, самитот во Софија, кој се очекува да…


Спасовски молчи за невработените полицајци

Пред две години, кога министерот Спасовски, ја презеде функцијата вети дека сите 434 кандидати кои ја завршија полициската обука ќе бидат примени на работа. Но, денес тој одбра да не одговори зошто 31 дипломиран полицаец…


„Командант Хоџа“ се повлече од функцијата во владата

Џезаир Шаќири, алијас „командант Хоџа“ денеска изјави дека ја напушта функцијата – надворешен соработник на премиерот Зоран Заев. Причината за неговата одлука, како што наведува во изјава за повеќе медиуми, било тоа што во јавноста…