Вести

Анѓушев: Југохром нема да се рестартира без поставување на филтри

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев го прифати барањето на Синдикатот на работниците и директорот на Комбинатот Југохром за средба. Сепак, Анѓушев беше дециден дека и покрај инсистирањето на работниците, комбинатот не може да продолжи…


„Њуз247“: Средба Заев – Ципрас на 17 мај во Софија

Се планира, а доколку не се случи нешто непредвидено, на 17 мај во Софија ќе се одржи тет-а-тет средба меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ -Западен Балкан, објави грчкиот информативен…


Ѕанакопулос: Промена на уставното име – предуслов за решение

Предуслов за решавање на прашањето е поранешната југословенска Република Македонија да ја прифати обврската за промена на нејзиното уставно име, вели портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкото…


Џафери се уште не го испратил Законот за јазиците до Службен весник

Претседателот на Собранието Талат Џафери се уште не го испратил Законот за употреба на јазиците за објавување во Службен весник и не прецизира кога тоа ќе го направи. – Не сум оптоварен со времето, затоа…


Поповски: Не смеат да се толерираат напади, притисоци и закани врз новинари

Оваа Влада има нула толеранција за каков било напад, притисок или закана врз новинарите и медиумите, изјави денеска министерот транспарентност, отчетност и комуникации Роберт Поповски по повод 3 Мај – Меѓународниот ден на слободата на медиумите….


Прифатена гаранцијата на обвинетиот Душко Лазаров за излегување од притвор

Кривичниот совет на Одделението за гонење организиран криминал и корупција при Кривичниот суд ја прифати гаранцијата на обвинетиот Душко Лазаров за настаните во Собранието на РМ од 27 април минатата година да се брани од слобода…


Издадена забрана за вршење здравствена дејност во Катлановска бања

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) донесе решение за забрана за вршење на здравствена дејност на Катлановска бања ДОО откако нивниот инспекциски надзор на 14 априп покажал дека анестезиoлог, ортопед и дефектолог кои не се државјани на…


Донесени законите за судовите, за Судски совет и за високото образование

Собранието на Република Македонија на денешната 45. седница ги донесе Законот за високото образование и измените и дополнувањата на законите за судовите, за Судскиот совет, за оружјето и за безбедност на сообраќајот на патиштата. Процедурално координаторот…


Беса на Касами очекува министер, премиерот уште без одлука

Движењето Беса предводено од Билал Касами во преговорите за влез во Владата на премиерот Зоран Заев побарало да предводи еден од министерските ресори. Пратеникот Фадил Зендели денеска кажа дека на средбата што се одржала во…


Димитров и Коѕијас утре повторно заедно на квадрилатералната средба во Солун

Контактите меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, продолжуваа утре и задутре во Солун. Двајцата министри в четврток и петок ќе учествуваат на квадрилатералниот состанок, на кој ќе бидат…