Ministriae Kulturës e dënon vandalizmin mbi Akuaduktin

Ministriae Kulturës e dënon aktin vandal të dëmtimit të Akuaduktit, i cili është pjesë etrashëgimisë kulturore, me ç’rast janë dëmtuar 10 shtylla mbështetëse. Nëbashkëpunim me Drejtorinë për Mbrojtjen...

Të hënën në Teatrin e Komedisë në Shkup do të fillojë festivali teatror “ITF...

Sot më datë 18.10.2019 në ora 11, në hapësirat e teatrit të Komedisë Shkup u mbajt konferenca e shtypit nga Festivali Ndërkombëtar Teatror Skupifestival Shkup, me rastin...

Në Veles u promovua përmbledhja me poezi “21” nga Igor Krajçev

Botimi i dytë i librit të fundit të poezisë “21” nga prozatori dhe poeti i njohur ndërkombëtarisht, Igor Krajçev, nga Velesi, mbrëmë u promovua në Bibliotekën Lokale...

Shkup, sot prezantohet libri “Maqedonia nga antika deri te koha jonë”

Në Shkup, sot do të prezantohet libri, “Maqedonia nga antika deri te koha jonë”, e autorit Jusuf Buxhovi. Promovimi do të zhvillohet në Qendrën Informative Kulturore (QIK), me fillim...

Ministri i Kulturës Ismaili merr pjesë në Panairin e Librit në Frankfurt

 Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, prej sot (17 tetor) qëndron për vizitë pune në Frankfurt, Republika Federative e Gjermanisë, me rastin e prezantimit të vendit tonë në...

Ismail Kadare fitoi çmimin “Neustadt”, “Nobeli” amerikan për letërsi

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare ka fituar çmimin ndërkombëtar të letërsisë “Neustadt”, çmim ky që njihet edhe si ‘Nobeli’ amerikan. Ky është një çmim 50,000 dollarë amerikanë që...

“Skënderbeu” edhe në në Mal të Zi

Gjergj Kastrioti Skënderbeu, heroi i shqiptarëve ka tashmë bustin e tij edhe në Malësinë e Trieshit në Mal të Zi. I pranishëm në ceremoni, kryetari i Komunës...

RMV, janë shpallur pesë raritete të reja natyrore

Kiseliçka, Çinari – Ohër, Lisi blagun, fshati Beli, Mani e Zi – Lesnovë dhe Profili gjeologjik karakteristik – Zvegor, janë pesë r të reja natyrore, të shpallura...

Ekspozita e librit “Monumenti i Lirisë – doracak” nga Elena Çemerska

Në studion “PrivatePrint” do të hapet ekspozita promovuese e librit “Monumenti i Lirisë – doracak” nga Elena Çemerska, të premten (18 tetor) në orën 16:00. Libri “Monumenti i...

“Kuinteti me frymë nga Shkupi” performoi në Sofje

Në QIK të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Sofje, Ansambli “Kuinteti me frymë nga Shkupi” mbajti koncert më 10 tetor. Nën drejtimin e oboistit Vasill Atanasov,...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
13.7 ° C
16.7 °
11.1 °
82 %
1.4kmh
0 %
нед
21 °
пон
21 °
вто
21 °
сре
21 °
чет
12 °