Shkupi e shënon 2020 si vit të Sllavko Janevskit

Ky vit të shpallet si viti i Sllavko Janevskit, do të propozoj kryetari Petre Shilegov në seancën e ardhshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit. Siç na informojnë...

Ministria e Kulturës nuk do të shkurtojë financimin e projekteve të artistëve, në krizën...

Ministria e Kulturës është ajo që financon projektet e artistëve në vend. Por, kur bëhet fjalë për krizën që ka shkaktuar pandemia, zërat politik kanë vënë “gishtin”...

Mbi 7 milionë euro kostoja e dëmeve në monumente nga tërmeti në Shqipëri

Mbi 7 milionë euro llogaritet të jetë kostoja e dëmeve që ka shkaktuar tërmeti i nëntorit në monumente. Këtë shifër e ka dhënë ministrja e Kulturës në...

Моќните „Рејдиохед“ во ЏЕЗ-верзија!

На 30 ноември во големата сала на Филхармонија во 20 часот, Биг-Бендот на Здружението на џез-музичари на Македонија, ќе ги изведе најдобрите теми на една од најпопуларните...

Fridman dhe Sakari LIndstet fituesit e mirnjohjes Racin

Fituesit vjetor të nderit të mirnjohjes Racin janë profesor doktor Viktor Fridman nga Çikago, SHBA, dhe profesor doktor Jouko Sakari Lindstet nga Helsinki, Finlandë. Këshilli organizativ i mbledhjeve...

Koncert i korit dhe solistëve me famë botërore nga Republika Popullore e Kinës

Më 1 dhjetor, në orën 20:00 në Sallën e Koncerteve të Filarmonisë Kombëtare, kori me famë botërore i Operës Kombëtare Kineze do të mbajë koncert gala. Kori...

Fillon “Teatri shqiptar në Maqedoni” do të zgjasë shtatë ditë

Teatrot nga Tetova, Kumanova, Gjirokastra, Prishtina, Gjilani dhe Presheva do të jenë mysafir  në “Teatrin e 18-të shqiptar në Maqedoni”, që fillon sonte në Dibër. Festivali do të...

Brenda një javë, ministri Ismaili hodhi gurthemelin për dy shtëpi të kulturës (FOTO)

Brenda një jave, ministri i Kulturës, Hysni Ismaili ka hedhur gurthemelin për ndërtimin e dy shtëpive të kulturore, transmeton Portalb.mk. Sot, guthemeli është hedhur në Bogovinë. Investimi që...

Vdiq kompozitori dhe pedagogu i muzikës Bllagoj Canev

Pas një sëmundje të shkurtër, në moshën 82 vjeçare, në Shkup vdiq kompozitori dhe pedagogu i muzikës, Blagoj Canev. I lindur në Sveti Nikolle, në vitin 1937. Ai është i diplomuari i parë i shkollës së Lartë të muzikës, më vonë Fakultetin e artit muzikor, ku më vonë diplomoi në njësinë për kompozim, në klasën e Vllastimir Nikollovski. Canev punoi si profesor në shkollën e mesme të muzikës, pastaj dhe në FAM. Opusi i tij shënoi disa vepra të zhanreve muzikore, ndërsa më të rëndësishme janë ato në zhanër  kori, kamertal dhe solistik.  Kompozimet e Canev bazohen në estetikën neoromantike dhe neoklasike, me aplikim diskret të elementeve nga folklori muzikor maqedonas. Në fushën e muzikës kamertale i realizoi veprat më të rëndësishme, ndër të cilat krijime janë: “Sonata in Es” për klarinetë dhe piano, nga viti 1972, përjetoi një numër të madh të interpretimeve nga riprodhimet muzikore vendase. Për punën e tij vetëflijuese, Bllagoj Canev është fitues I çmimeve më të larta shtetërore – “11 Tetori” dhe “Klimenti i Ohrit”, si dhe profesionalja “Pançe Peshev”, “Trajko Prokopiev” etj.  

“Toka e mjaltit” – gjatë gjithë javës, me dy termine të shfaqjes në Kinotekë

Në prag të nominimeve zyrtare të Akademisë Amerikane të Filmit, për çmimin më prestigjioz “Oskar”, Kinoteka e Maqedonisë po organizon dymbëdhjetë projeksione të reja në gjashtë ditë. Duke...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
heavy intensity rain
17 ° C
17 °
17 °
100 %
0.5kmh
90 %
чет
22 °
пет
27 °
саб
27 °
нед
29 °
пон
30 °