Filmi “Toka e mjaltit”, fitues i Festivalit Internacional të Tetovës “Oda”

Filmi dokumentar “Toka e mjaltit” e regjisorëve Tamara Kotevska dhe Lubomir Stefanov u shpall filmi më i mirë në edicionin e tetë të Festivalit Internacional të filmit...

Më 21 tetor do të fillojë festivali teatror “ITF Skupifestival” (VIDEO)

Nga 21 tetorit dhe deri më 27 tetor të 2019-s, në Teatrin e Komedisë në Shkup, do të zhvillohet festivali teatror “ITF Shkupifestival”, njofton Portalb.mk. Siparin e festivalit,...

Alternativa: Çmimi Nobël për Handken, ofendim për shqiptarët dhe botën e qytetëruar

Partia shqiptare në pushtet, Alternativa e cila udhëheqë me Ministrinë e Kulturës ka reaguar në lidhje me përzgjedhjen e shkrimtarit Peter Handke për fitues të Çmimit Nobël,...

Çfarë shkruajnë mediat botërore për “nobelistin” Peter Handke

Akademia Suedeze vendosi që t’ua ndajë çmimet Nobel për Letërsi dy personaliteteve të njohura në botën e shkronjave. Vendimi për ta shpërblyer shkrimtaren polake Olga Tokarczuk u mirëprit....

SHBSH organizon panairin e librit në Sheshin Skenderbeu

Panairi i Librit në Shkup do të mbahet në Sheshin Skenderbeu më 12 dhe 13 Tetor 2019. Hapja zyrtare do të bëhet nga kryetari i Komunës së...

U publikua thirrja për programin “Evropa Kreative – Kulturë (2014-2020)” për vitin 2020

Komisioni Evropian e publikoi thirrjen për të aplikuar për aksionin “Mbështetja e projekteve të bashkëpunimit” (“Projektet e bashkëpunimit të vëllimit të vogël (Kategoria 1)” dhe “Projektet e...

Këtë fundjavë fillon Edicioni i Shtatë i “Xhifoni Maqedoni”

Me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, nga 12 deri më 17 tetor në Shkup do të mbahet Edicioni i Shtatë i Festivalit të Filmit për të Rinj...

Shfaqja “Xhelatët”, të premten premierë në Teatrin Kombëtar (VIDEO)

Premiera e shfaqjes “Xhelatët”, e cila edhe do të çelë sezonin artistik të Teatrit Kombëtar – Tiranë, vjen në ArTurbina në datat 11-12-13 Tetor, ora 19:00, përcjell Portalb.mk. Vepra...

Ministria e Kulturës po punon në përmbushjen e kërkesave të punonjësve të kulturës

Ministria e Kulturës i mbështet punonjësit e kulturës në përmbushjen e kërkesave të tyre dhe në mënyrë të përkushtuar, së bashku me të gjithë faktorët në kulturë...

Intervistë e Ministrit Asaf Ademi për TV Kanal 5: “BE dhe NATO ofrojnë jetë...

Në një intervistë për TV Kanal 5, ministri i Kulturës, Asaf Ademi, në pyetjen rreth qëndrimit të Lëvizjes BESA për referendumin thotë: “Ne mbështesim dhe bëjmë çdo...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
heavy intensity rain
17 ° C
17 °
17 °
100 %
0.5kmh
90 %
чет
22 °
пет
27 °
саб
27 °
нед
29 °
пон
30 °