Бендот „Визија“ со два концерти во Патра, Грција

Бендот „Визија“ продолжува со своите интернационални настапи. Откако во мај годинава настапија пред француската публика во градот Дижон, сега во рамки на „Europe Convergence” ќе одржат и...

Концерт на пијанистката Дуња Иванова на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука

На археолошкиот локалитет Врбјанска Чука во Пелагонија, пијанистката Дуња Иванова вечерва ќе одржи концерт со делата на Стив Рајх, Филип Глас, Лудовико Еинауди и Јан Тирсен. Овој настан...

Емануел Рембер за „Независен“: Јас сум писател влезен во светот на дипломатијата

Елегантен во изгледот, дисциплиниран како писател и со задоволство виден гостин на разни културни, дипломатски и модни случувања во Македонија. Тоа е нашиот соговорник Емануел Рембер, дипломат, советник...

Концерт на отворено: „Мала Италија патува” по петти пат со латино и џез звуци

Единствениот музички настан кој на едно место ги спојува прекрасните италијански, француски, латино и џез звуци, се враќа пред домашната публика овој септември. На 18 септември,  под отворено...

Новиот филм на Теона Митевска со награда за развој на Сараево Филм Фестивал

На штотуку завршениот  Филмски фестивал во Сараево, новиот проект во развој на Теона Стругар Митевска, “Најсреќниот човек во светот”, кој беше преставен на Синелинк маркетот ја доби наjценетата...

СВП: Поетски портрети за Влада Урошевиќ и за Зоран Анчевски

Вчерашниот, втор ден од најстариот светски поетски фестивал со континуитет, „Струшки вечери на поезијата” содржеше низа настани посветени на поетите и на суштината на нивното творење. Денот почна...

Влада Урошевиќ во Струга: Светот вели: „Сè е на продажба!“ Песната одговара: „Сè освен...

„Во еден свет во кој поезијата е поттурната настрана, каде што пишувањето песни станува една дејност на која јавноста не ѝ подарува речиси никакво внимание, славењето на...

Театарска работилница за пантомима во Кочани

Во Кочани почна едонеделна театарска работилница за пантомима за млади актери, што со поддршка од локалната самоуправа ја реализира нашиот познат актер, режисер и пантомимичар, Трајче Ѓорѓиев. Обуката...

Отворени 58. СВП: Лошиот човек не може да стане голем поет

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа во Струга се обрати на отворањето на   58. издание на светски реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“, која се одржува...

Отворено 10. издание на „MакеДокс“

Со изложбата „Временска машина Македокс“ и прикажување на филмовите „Мизерикоридија“ на шпанскиот режисер Хавиер Марадес и „И се стана песна“ на британскиот режисер Шејмус Марфи, синоќа во...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
28.2 ° C
29 °
27.8 °
42 %
1kmh
0 %
нед
34 °
пон
31 °
вто
30 °
сре
28 °
чет
29 °