Чествување на Гане Тодоровски, бардот на македонската поезија

Чествување на Гане Тодоровски денеска на пладне ќе се одржи во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје. На средбата посветена на 90 години од неговото раѓање беседа за...

Изведба на „Боеми“ на Пучини на Мајски оперски вечери

Во рамките на 47. Мајски оперски вечерва ќе биде изведено оперското ремек дело „Боеми“ од Џакомо Пучини, под диригентската палка на Оливер Балабурски и во режија на...

Рецензија: „Измамнички“

„Немој да ме пипкаш. Имам дечко!“, рече прекрасно направената Ен Хатавеј додека седеше на шанкот, а шепата на беневолентниот средовечник беше на нејзиното колено. „И јас исто“,...

Јубилејна 50та изведба на детската претстава „Чек-ин пред зграда“

Детската театарска претстава „Чек-ин пред зграда“ ќе ја има својата 50та изведба на 27 мај во кино Фросина во Младински Културен Центар. Почетокот е закажан за 19...

Во нацрт-резолуцијата на УНЕСКО Охридскиот регион ставен на листата загрозени светски наследства

Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите нации (УНЕСКО) во последниот нацрт-извештај пред одржувањето на конференцијата на организацијата идниот месец во Азербејџан препорачува природното и културното...

Отворен првиот Лапидариум во прилепскиот Музеј

Со стотина ексклузивни експонати во мермер и од камена пластика од богатите архелошки наоѓалишта во регонот, прилепскиот Завод и музеј денеска официјално го отвори Лапидариумот во просторот...

Ерџан Кесал: Не е фер кон публиката ако се бавите со уметност поради слава

Големо внимание кај публиката предизвика средбата со писателот, актер и сценарист Ерџан Кесал и турскиот писател Тарик Туфан, што се одржа вчера во рамките на фестивалот „Про-За...

Канскиот фестивал ги здружи филмските институции на Грција и Северна Македонија

На македонскиот штанд на Канскиот филмски фестивал се сретнаа директорот на грчкиот Филмски центар, Василис Космопулос и директорот на Агенција за филм на Северна Македонија, Горјан Тозија,...

Виолинистката Ванеса Меј ќе го отвори „Охридско лето“ на 12 јули

Годинешното 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ ќе биде отворено со концерт на светски познатата уметничка, британската виолинистка Ванеса Меј. Таа на Античкиот театар на 12 јули...

Отворен 7. Интернационален литературен фестивал „Про-За-Балкан“

„Беше еднаш во Скопје“. Вака симболично во духот на добро раскажување, синоќа во Даут-пашиниот амам беше отворен 7. Интернационален литературен фестивал „Про-За Балкан“. Амбасадори, културни аташеи, писатели,...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
16.8 ° C
17.2 °
16 °
63 %
0.8kmh
0 %
сре
20 °
чет
17 °
пет
16 °
саб
19 °
нед
20 °