Почина Кирил Ценевски, еден од најголемите македонски филмски режисери

Во Скопје денеска на 76-годишна возраст почина еден од најголемите филмски режисери во државата Кирил Ценевски. Автор е на познатиот филм „Црно семе“, кој е и негово филмско...

Живи статуи низ центарот на Скопје

Интернационалниот фестивал за баскери и живи статуи „Статуафест“ и баскеркараванот ќе се одржува од 20 до 22 јуни со почеток од 18:30 часот во Скопје. На фестивалот...

Книгата „Кожа“ од Наташа Сарџоска објавена во САД

Книгата „Кожа“ на авторката Наташа Сарџоска е објавена во САД во издание на „Inner Child Press“. Уредник на изданието е Хулја Гилмаз, автор на предговорот е Катица Кулафкова,...

Промоција на книгата „Зимски распуст“ од исландската авторка за деца Хилдур Кнутсдотир

Романот „Зимски распуст“ од Хилдур Кнутсдотир, која се смета за една од најоригиналните авторки за деца во Исланд, ќе биде промовирана денеска во Центарот за дизајн и...

Заврши 54. МТФ „Војдан Чернодрински“

Со доделувањето на наградите и со претставата во чест на наградените, синоќа на сцената на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп заврши 54. Македонски театарски фестивал...

Јелена Јованова во првиот македонски филмски мјузикл „Црно-бело“

Првиот македонски филмски мјузикл „Црно-Бело“ во режија на Сандра Ѓоргиеваќе биде прикажан на отворена проекција на 18 јуни (вторник), 20 часот во кино Фросина, МКЦ – Скопје. Филмот...

Со претставата „Странци“ завршува 54. МТФ „Војдан Чернодрински“

Со претставата „Странци“ на Драмски театар од Скопје вечер завршува официјалната програма на 54. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Оваа е последната од осумте претстави...

Наградата „Франческо Петрарка“ за поетот и академик Василевски

Името на славниот италијански поет и хуманист Франческо Петрарка му е доделена на поетот и академик Ристо Василевски за неговиот голем придонес во светската поезија. Вчера беа...

Изложба „Магла“ во „Мала станица“

Изложбата „Магла“ вечер ќе биде отворена во мултимедијалниот центар „Мала станица“.  Учесници на изложбата се четворица косовски и еден австриски уметник – Луан Бајрактари, Газменд Ејупи, Дритон Селмани, Алберт...

Џијан: Музиката е најмистериозната појава

Предавање на тема „Музиката денес“ се одржа синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид, во организација на Националната установа „Охридско лето“ . На оваа тема говореше познатиот македонски...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
light rain
20.1 ° C
21 °
19.4 °
77 %
2.6kmh
75 %
чет
17 °
пет
25 °
саб
26 °
нед
27 °
пон
23 °