Министерот за култура Исмаили на Саемот на книгата во Франкфурт

Министерот за култура, Хусни Исмаили, од денеска престојува во работна посета на Франкфурт, Сојузна Република Германија, по повод претставувањето на нашата држава на Меѓународниот саем на книгата. Годинашново,...

Прво место за Александар Ефтимовски на биенале на скулптура во Шпанија

Академскиот скулптор Александар Ефтимовски го освои првото место за делото со наслов „Испреплетено” на петтото издание на Биеналето на скулптура во местото О Грове во Шпанија, во...

Објавена книгата „Зборови со персиско потекло во македонскиот јазик“ од Зекир Рамчиловиќ

Во издание на „Диван“, а со поддршка на Министерството за култура и Иранската амбасада излезе од печат книгата „Зборови со персиско потекло во македонскиот јазик“ од доц....

Тридневен базар на ракотворби „Ехо на минатото, крик во сегашноста“

Под мотото „Ехо на минатото, крик во сегашноста“ од денеска до 19 октомври во „Паблик рум“ ќе се одржи базар на ракотворби во организација на Институтот „Креативна...

Филхармонија ќе одбележи 60 години од раѓањето на Гоце Коларовски

„Ќе се разбудам ли пак?“ е насловен вечерашниот концерт на Филхармонијата со кој ќе бидат одбележани 60 години од раѓањето на композиторот Гоце Коларовски (1959-2006), Насловот е извлечен...

Презентации на „Креативна Европа“ на 8 ноември во МКЦ

Креативна Европа – Култура и МЕДИА Деск МК во соработка со филмскиот фестивал „Синедејс“ на 8 ноември напладне во Младинскиот културен центар ќе организира отворени презентации. Македонскиот...

Корубин: Талентот треба да се цени и негува, а уметникот да се натпреварува со...

Академскиот сликар Рубенс Корубин, кој 27 години беше професор на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, денеска повторно имаше средба со студенти на која зборуваше за своето...

Изложба на накит изработен на традиционален начин „Белези од природата“

Неверојатната комбинација на боите, формите, изблиците на животинскиот свет на инсектите на тлото на нашата земја, е инспирација и предизвик, за изложбата на двоецот Елена Поповска и...

Монографија од истражувањата на локалитетот Градиште во Таор

Музејот на Град Скопје денеска напладне ќе ја промовира монографијата „Таор –  рановизантиско утврдување и населба од праисторијата до средниот век“ од  Киро Ристов. Монографскиот труд е резултат...

Изложба и научен собир за Дичо Зограф

Во Ликовниот салон на МАНУ вечер од 19 часот ќе биде отворена изложбата „Иконите на Дичо Зограф“ посветена на еден од најпознатите иконописци и фрескосликари на Балканот...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
13.7 ° C
16.7 °
11.1 °
82 %
1.4kmh
0 %
нед
21 °
пон
21 °
вто
21 °
сре
21 °
чет
12 °