Концерт во изолација на Дино Имери

Реномираниот македонски пијанист Дино Имери утре во Музејот на македонската борба ќе одржи концерт насловен „Концерт во изолација“. Концертот ќе се одвива во салата на музејот, а публиката...

Миланската оперска куќа Ла Скала поради пандемијата изгуби 23 милиони евра

Миланската оперска куќа Ла Скала досега изгуби 23 милиони евра поради пандемијата на новиот коронавирус и очекува сезоната да почне во септември. – Поради пандемијата, откажани се 150...

Мајските оперски вечери 2020 на Јутјуб, за старт „Кармен“, за крај „Аида“

Оваа година Мајските оперски вечери ќе бидат одбележани на еден поинаков начин. На официјалниот јутјуб-канал публиката ќе има има можност да проследи 10 продукции на Националната опера...

Пандемијата за некој е џокер, а за некој лоша рака покер: Михаил Корубин открива...

Лејла Сабит Фото: Борис Грданоски Короната најпрвин не ни ја помислував, беше некако далечна, кога почна да пристигнува околу нас не фати мал страв најмногу за родителите и постарите...

Студентите ја сакаат повеќе онлајн наставата

Oткако почнавме со онлајн настава, односно далечинско учење,  се зголеми бројот на студените, односно учеството на студентите во наставата. Самите професори вложија многу напор да продолжи наставата,...

Париз ми беше школа и за мода и за костимографија: Искрено со Зорка Тодорова-Младеновиќ,...

Лејла Сабит -Од Париз се вратив на крајот на февруари и за среќа карантинското време го минувам во Македонија. Имам пресметано дека до сега вкупно во Париз имам...

Авторката на „Хари Потер“ донираше милион фунти за загрозените од корона вирусот

Авторката на серијалот романи за Хари Потер, Џ.К. Роулинг, ќе донира милион милион фунти на две британски добротворни организации кои во текот на пандемијата од корона вирус...

Жените во фокусот на новиот проект на Музејот на македонската борба

Фото: Б. Грданоски Музејот на македонската борба за самостојност го започна проектот „Неколку нијанси женски приказни“ кој ги величи и отсликува жените и нивните успеси во земјава од...

Театарот во новата реалност: Што не чека по короната?

Не треба да чекаме да правиме театар „нормално“ или „како што се правел“. Секој обид за враќање кон старата реалност од пред короната ќе претставува враќање кон...

Коле Ангеловски и Зорка Тодорова-Младеновиќ добитници на „Златен објектив“ за 2020

Актерот и режисер Коле Ангеловски и костимографката Зорка Тодорова-Младеновиќ се овогодинешните добитници на наградата „Златен објектив“ за 2020 одлучи Управниот одбор на Кинотеката на Македонија. По повод својот...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
light rain
14 ° C
14 °
14 °
76 %
5.1kmh
75 %
Tue
15 °
Wed
22 °
Thu
26 °
Fri
23 °
Sat
23 °