Нови 100 наслови во прилепската библиотека

Прилепската градска библиотека „Борка Талески“ набави околу 100 нови наслови од исто толку домашни и странски автори. Делата се во издание на „Матица Македонска“, „Култура“, „Феникс“, „Бата...

Почна форумот MakeCoProDox 

Со претставување на трите филмски фондови, Кинематографскиот центар на Косово, Филмскиот центар на Црна Гора и Агенцијата за филм на Северна Македонија, синоќа, во рамки на Фестивалот...

Струга ги испрати своите гости, завршува 58-то издание на СВП

Со големата поетска манифестација „Мостови“, синоќа на Мостот на поезијата, на истекот на Црн Дрим од Охридско Езеро, Струга и стружани се простија од гостите – учесници...

Бендот „Визија“ со два концерти во Патра, Грција

Бендот „Визија“ продолжува со своите интернационални настапи. Откако во мај годинава настапија пред француската публика во градот Дижон, сега во рамки на „Europe Convergence” ќе одржат и...

Концерт на пијанистката Дуња Иванова на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука

На археолошкиот локалитет Врбјанска Чука во Пелагонија, пијанистката Дуња Иванова вечерва ќе одржи концерт со делата на Стив Рајх, Филип Глас, Лудовико Еинауди и Јан Тирсен. Овој настан...

Емануел Рембер за „Независен“: Јас сум писател влезен во светот на дипломатијата

Елегантен во изгледот, дисциплиниран како писател и со задоволство виден гостин на разни културни, дипломатски и модни случувања во Македонија. Тоа е нашиот соговорник Емануел Рембер, дипломат, советник...

Концерт на отворено: „Мала Италија патува” по петти пат со латино и џез звуци

Единствениот музички настан кој на едно место ги спојува прекрасните италијански, француски, латино и џез звуци, се враќа пред домашната публика овој септември. На 18 септември,  под отворено...

Новиот филм на Теона Митевска со награда за развој на Сараево Филм Фестивал

На штотуку завршениот  Филмски фестивал во Сараево, новиот проект во развој на Теона Стругар Митевска, “Најсреќниот човек во светот”, кој беше преставен на Синелинк маркетот ја доби наjценетата...

СВП: Поетски портрети за Влада Урошевиќ и за Зоран Анчевски

Вчерашниот, втор ден од најстариот светски поетски фестивал со континуитет, „Струшки вечери на поезијата” содржеше низа настани посветени на поетите и на суштината на нивното творење. Денот почна...

Влада Урошевиќ во Струга: Светот вели: „Сè е на продажба!“ Песната одговара: „Сè освен...

„Во еден свет во кој поезијата е поттурната настрана, каде што пишувањето песни станува една дејност на која јавноста не ѝ подарува речиси никакво внимание, славењето на...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
light rain
14 ° C
14 °
14 °
76 %
5.1kmh
75 %
Tue
15 °
Wed
22 °
Thu
26 °
Fri
23 °
Sat
23 °