Концерт на Фатумата Дијавара на „Оффест“

Африканската дива Фатумата Дијавара вечер во Националната опера и балет ќе има концерт во рамки на 18. издание на „Оффест“, што ќе се одржува до осми јуни. Дијавара...

„Празник на липите” за славење на поетското творештво

Во Друштвото на писатели на Македонија денеска ќе се одржи традиционалната меѓународна поетска манифестација „Празник на липите“, посветена на славењето на поетското творештво на домашните и странските...

Изложба на графики „Градот“ на Илија Пенушлиски во „Акантус“

„Градот“ е насловена новата изложба на графики од уметникот Илија Пенушлиски која ќе биде в петок во галеријата „Акантус“. Изложбата ќе биде поставена до 26 јуни. „Познавам раскошни...

Венко Андоновски по вторпат добитник на Рациновото признание

Еден од најистакнатите и најчитаните современи македонски писатели, Венкo Андоновски, добитник на сите домашни награди за проза, драма и критика, како и на голем број меѓународни награди,...

Концерт на Басеку Кујате и филм „Мали блуз“ на Оффест

По синоќешното отворање, 18. Оффест продолжува вечер во Младинскиот културен центар со концерт на петчлениот бенд „Ngoni ba“ од Мали во Дансинг салата од 21 часот. Бендот...

Метал четворката „Соулфлај“ со концерт во Скопје

Во рамките на оф-програмата на фестивалот Таксират за своето годинашно 21. издание, го потврдија концертот на култните „Соулфлај“ кој ќе се одржи на 5август во Младинскиот културен...

Гран-при на ДАФ за театарската претстава „Немам каде да се вратам“

Со изведбата на драмскиот текст „ММЕ кој прв почна“ на „Дах театар“ од Белград и со доделувањето на наградите за најдобрите, синоќа во Кочани заврши 56. Драмски...

„Театар комедија“ со поевтини билети за лица до 29 години

Лицата од 15 до 29 години ќе имаат поволности при купувањето билети за претставите во НУ „Театар комедија“, односно ќе може да ги купат со попуст од...

Во Кинотека изложба на филмски плакати: „Филмовите што ги сакавме (1947 – 1980)“

Државниот архив на Република Северна Македонија и Историскиот архив на Пожаревац в понеделник во Скопје ќе потпишат меморандум за соработка, а истиот ден во Скопје ќе биде...

Музика од македонската „Филтер лабел“ се користи во странски реклами

Македонската издавачка куќа и компанија за лиценцирање на музика „Филтер лабел“ склучи неколку договори за интернационален пласман на музиката која ја издава. Основачот на компанијата, Емил Хаџи-Панзов,...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
13.7 ° C
16.7 °
11.1 °
82 %
1.4kmh
0 %
нед
21 °
пон
21 °
вто
21 °
сре
21 °
чет
12 °