Сега повеќе од било кога потребна е солидарност-интервју со Коста Петров, писател и пи-ар...

Лејла Сабит Насловот на неговата најпродава книга сега „Никој не рече дека ќе биде лесно“, вели, ни се случува сега, во екот на коронавирусот. Но Коста Петров ,...

Го проценуваме обемот на штети што ја трпи културата: Роберт Алаѓозовски, национален координатор

Фото: Б. Грданоски Лејла Сабит Дали пандемијата на коронавирусот подолгорочно ќе се одрази на културата и на културните институции во земјата, што презема Владата за вработените од затворените културни...

Пласидо Доминго хоспитализиран поради компликации од коронавирус

Мексико – Славниот шпански оперски пејач Пласидо Доминго (79), е згрижен во болница во Акапулко, Мексико, поради компликации од заразата со КОВИД-19, изјави денеска неговиот гласноговорник. – Тој е...

Украдена слика од Ван Гог од музеј во Холандија

Сликата на Винсент Ван Гог „Пролетна градина“ украдена е минатата ноќ од музејот Сингер во Ларен, Холандија, соопшти денеска музејот, кој е затворен поради епидемијата на корона...

Почина славниот полски композитор Кжиштоф Пендерецки

Полска- Светски познатиот полски композитор Кжиштоф Пендерецки почина денеска на 86 години, по долга и тешка болест. Неговата смрт не е поврзана со коронавирусот. – Иако личноста која се...

Заробени сме во домот, но не и во душата: Винка Саздова открива зошто е...

Лејла Сабит Сега е вистинско време за приказни, вели авторката, новинар и издавач Винка Саздова. Стишува џевата и буката надвор, а светот во нас оживува. Внатрешната перцепција се...

Здравјето нема цена, седете си дома: Интервју со Весна Ѓиновска-Илкова, примадона

Вежбањето на гласот и сега, во време на коронавирусот и е како кафе наутро. Вели, навиката си го прави своето. Примадоната Весна Ѓиновска-Илкова, првенец на Македонската опера...

Специјалната „Егзит“ програма вечерва е посветена на Италија

„Егзит“ фестивалот деновиве ги интензивира своите онлајн активности, со цел на многумина да им помине полесно останувањето дома за време на вонредната состојба. Десетици илјади луѓе од...

Снежана Конеска Руси со порака за Светскиот ден на театарот

Театарот е лековит. Ослободува од страв, а ослободен од страв човек живее, се радува, создава, задоволен е. Задоволен човек оди во театар, се вели во македонската порака...

Одложено доделувањето на театарскиот „Оскар“ на Бродвеј

САД –  Годинешното свечено доделување на „Тони“ , театарски еквивалент на филмските оскари, е одложено на неодредено време. Ова е последниот во низата културни настани – жртви...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
light snow
0.3 ° C
0.6 °
0 °
85 %
1kmh
90 %
сре
2 °
чет
4 °
пет
6 °
саб
12 °
нед
15 °