Филмот за Влада Дивљан „Небеска тема“ три дена во МКЦ

Сценарист и режисер на овој документарец, кој има елементи на игран филм, е Младен Матичевиќ. Во него можат да се видат најзначајните автори од бивша Југославија, кои...

Министерот за култура Исмаили во Париз со осврт за културниот дијалог на национално и на локално...

Министерот за култура Хусни Исмаили во Париз, Република Франција, се обрати на Форумот на министрите за култура, кој се одржува во рамките на 40. заседание на Генералната...

Министерот Исмаили ќе се обрати на 40. заседание на Генералната конференција на УНЕСКО

Министерот за култура Хусни Исмаили престојува во Париз, Франција, каде што ќе учестува на Форумот на министри за култура на тема: „Културата и наследството, обновливи енергии за...

Конкурсот поништен: Бени Шакири не стана директор на МКЦ

Конкурсот за директор на Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје е поништен, рече градоначалникот Петре Шилегов одговарајќи на новинарско прашање. Мандатот на досегашниот в.д директор Арсов е...

Роденденски концерт на Филхармонија со кинеската пијанистка Зи Зи

По повод 75 годишнината од формирањето, Филхармонија в четврток ќе одржи симфониски концерт симболично насловен „Среќен роденден“ на кој како солист ќе настапи исклучителната кинеска пијанистка Зи...

Почина оскаровецот Бранко Лустиг, продуцентот на „Шиндлерова листа“ и на „Гладијатор“

Хрватска- Најпознатиот хрватски продуцент Бранко Лустиг почина во Загреб, пишуваат хрватските медиуми. Лустиг почина на 87-годишна возраст, а причината за смртта сè уште не е позната. Освен што...

Азиска премиера на „Врба“ : Во Тајпеј редици за автограм од Манчевски 

Час и половина чекаше тајванската публика во 20-метарска редица за автограм од режисерот Милчо Манчевски. Салите беа преполни и во тајванските медиуми имаше голем одглас азиската премиера...

„Зад хоризонтот“ со Летисја Каста го затвара 18. Синедејс

Со доделување на наградите и проекција на филмот „Зад хоризонтот“ вечерва ќе биде затворeно oсумнаесеттото издание на Меѓународниот фестивал на европски филм „Синедејс“. Филмот „Зад хоризонтот“ ќе бида...

„Животот е прекрасен“ гостува во Народно позориште од Белград

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ од Николај Ердман, а во режија на Александар Морфов, на 8 декември 2019 г. ќе гостува на сцената на...

Министерот Исмаили на Меѓународен културен форум во Санкт Петербург

Русија- Министерот за култура Хусни Исмаили престојува во работна посета на Руската Федерација каде што учествува на 8. Меѓународен културен форум, кој од 14 до 16 ноември...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
11 ° C
11 °
11 °
93 %
0.9kmh
8 %
сре
10 °
чет
14 °
пет
12 °
саб
13 °
нед
13 °