Hapja e ekspozitës „Tregimet e Budapestit“ në Galerinë e Arteve në Tetovë

Ambasada e Hungarisë në Shkup, në bashkëpunim me Drejtorinë e Kulturës dhe Artit në Shkup, sonte në Galerinë e Arteve në Tetovë do ta hap ekspozitën „Tregimet...

Концерт на Дуке Бојаџиев на „Охридско лето“

Програмата на „Охридско лето“ за денеска предвидува две содржини, и тоа како централен настан концертот на Дуке Бојаџиев на Долни Сарај, како и мултимедијалниот проект на охридскиот...

Концертот на Андреа Бочели во Милано го гледале над 24 милиони луѓе

Италија– Велигденскиот соло-концерт на италијанскиот тенор Андреа Бочели синоќа во празната Миланска катедрала Дуомо, што се пренесуваше во живо на Јутјуб, досега го гледале повеќе од 24...

Концерт на популарните „Тајгер лилис“ во МКЦ

Славејќи 30 години во бизнисот, „кумовите“ на алтернативното кабаре „Тајгер лилис“ вечерва во 22 часот ќе настапат со нивниот нов албум во Младинскиот културен центар во Скопје. Светот...

Српската писателка и преведувачка Милена Илиќ на книжевна резиденција во Скопје

На книжевна резиденција во Скопје во месец август престојува писателката и преведувачка од Република Србија, Милена Илиќ. Во рамки на својот престој во Скопје, таа работи на...

Колективниот договор во културата ќе се применува од овој месец

На средбата одржана помеѓу премиерот Оливер Спасовски, министерот за култура Хусни Исмаили, заменик-министерот за култура Владимир Лазовски, и претставници од СКРМ беше договорено, членот од Колективниот договор со кој се регулираат новите коефициенти за плата да се применува од 1 јули 2020 година. Колективниот договор за културата е склучен на 30.12.2019 година.  Со членот 130  беше утврдена одложена примена на Колективниот договор, но само во однос на одредбите  од членовите  65 и 66 (плати на вработените во областа на културата) кои сега според договорот почнуваат да се применуваат од 1 јули 2020 година. Со ова, платите во културата за месец јули ќе се пресметуваат согласно коефициентите утврдени во Колективниот договор.

Вечер на саксофоните на „Охридско лето“ со шпанскиот „Фукио“ квартет

Музичката програма на Фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концертот на „Фукио“ саксофон квартетот од Шпанија, во состав Хоакин Саез Белмонте на сопран саксофон, Хавиер Ларсон Паез – алт, Хозе Мануел Бањулс Маркос – тенор и Kсабиер Касал Арес- баритон саксофон. „Фукио“ се еден од највозбудливите млади саксофон квартети во Европа. Од нивното основање во 2007 година квартетот е интензивно посветен на истражувањето на камерната музика за саксофон. Тие настапуваат на сцените во Германија, В. Британија и Шпанија, во Фондацијата „Хуан Марч“ и Националниот аудиториум во Мадрид, но и на бројни фестивали како Австриската академија „Импулс“, фестивалот за современа музика во Хадерсфилд, Фестивалот за саксофон во Мајорка, како и на фестивали во Келн, Дизелдорф, Франкфурт и на Фестивалот „Young Euro Classis“ во Берлин. Добитници се на бројни награди и признанија од меѓународни натпревари како натпреварот на Музичката младина на Шпанија, натпреварот „Класична порта“ во Барселона, и меѓународниот натпревар Јамаха во Мадрид. Го освојуваат и златниот медал на натпреварот во Луксембург, прва награда на Високата школа за музика „Менделсон“, како награди во Милано и на натпреварот за нова музика во Карлсруе. Активно се посветени на порачки на нова музика за нивната формација, а еден од главните интереси на „Фукио“ е образовната работа и работата со млади, па често одржуваат мајсторски курсеви и работилници на Универзитетот во Источна Англија и на музичката академија на Балеарските острови. Нивни ментори се квартетот „Касалс“, а поддржани се од фондацијата „Вернер Рихард- Карл Доркен“. На концерот закажан за од 21 часот во Предворјето на „Света Софија“ се дела на Дворжак, Албениц, Пјацола, Ниман, Понсе и Лаго.

Претставата Бакхи на Битолскиот театар на „Охридско лето“

Драмската програма на „Охридско лето“ за вечерва ја нуди театaрска претстава Бакхи – краток преглед на распадот по Бакхи од Еврипид, во изведба на Народниот театар од...

И Кинотека ги отвора вратите за кучињата придружници

И Кинотека, по  Археолошкиот музеј на Република Северна Македонија ги отвора своите врати за кучињата придружници на лицата со попреченост. – Апелираме дека институциите од областа на културата...

Aндреа Мирческа е добитник на „Златен орикс“ за најдобар млад џез-музичар

Скопскиот џез-фестивал веќе трета година по ред ја доделува наградата „Златен орикс“ за најдобар млад џез-музичар во Македонија. Лани со неа се закити младиот пијанист/клавијатурист Филип Димишковски,...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
11.6 ° C
13.3 °
10 °
87 %
2.2kmh
0 %
пет
25 °
саб
28 °
нед
31 °
пон
32 °
вто
19 °