Плато пред МОБ: Видео на „Ана Болена“ од Доницети во изведба на Виенската државна...

Вечерва, во 20.30 часот, на платото пред Националната опера и балет со видео на отворено ќе биде прикажана „Ана Болена“ од Доницети во изведба на Виенската државна...

Интернационален литературен фестивал „Про-За Балкан“ во Скопје

Во Даут-пашин амам денеска, под мотото „Синергија: литература, филм, музика“, ќе биде отворен Интернационалниот литературен фестивал „Про-За Балкан“, што ќе трае до 21 мај. Новитет е воведување...

Меѓународен ден на музеите, влезот е бесплатен

Со повеќе изложби и бесплатен влез, музеите во Македонија и низ светот денес го одбележуваат Меѓународниот ден на музеите и Европската ноќ на музеите 2019. Во рамките на...

Интервју со Мики Анчевски, актер : Убаво е кога публиката реагира на претставите

Непоправлив оптимист како човек и актер, со голема одговорност кон професијата. Мики Анчевски (36) е еден од глумците на скромниот, но борбен ансамбл на Театарот за деца...

„Риголето“ вечер на програмата на 47. Мајски оперски вечери

Операта „Риголето“, едно од ремек делата на Џузепе Верди ќе биде изведена вечер на сцената на Македонската опера и балет во рамки на 47. Мајски оперски вечери. Режијата...

Владата распиша конкурс за детски раскази и песни за „Моето патување во Фантазија“

Канцеларијата на премиерот Заев распишува конкурс за избор на детски раскази и песни за публикацијата „Моето патување во Фантазија“, со цел поттикнување на креативноста и љубовта кон...

Академик Филиповски: Секој ден читам, ако мозокот не се одржува – ќе закржлави

Неколкуминутен аплауз на свечениот собир го дочека академик Ѓорѓи Филиповски, единствениот жив од тројцата основачи на МАНУ, кому вчера во институцијата му се славеше стотиот роденден. Салата беше...

Рецензија: „Гробишта за миленичиња“

И овој хорор, во режија на Кевин Кулш и Денис Видмир, со Џејсон Кларк, Еми Сајмец и Џон Литков,  како и многу претходни ја користи темата на...

Во Њујорк групна изложба на македонски уметници „Пиперка“

Во галеријата на Македонскиот културен центар во Њујок, САД (Gallery MC, NYC, USA) денеска официјално ќе биде отворена групна изложба со наслов „Пиперка“. На изложбата ќе бидат претставени...

Во кино салите лани имало 466 926 посетители

Во државава лани биле прикажани 1 113 филмови и 15 066 кинопретстави коишто биле посетени од 466 926 лица, покажува истражувањето на Државниот завод за статистика, со...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
8.2 ° C
8.3 °
8 °
87 %
0.5kmh
0 %
сре
19 °
чет
17 °
пет
15 °
саб
20 °
нед
22 °