„Петрунија“ ја доби наградата за човекови права на Советот на Европа

Филмот „Господ постои, името и’ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска ја доби престижната Одисеј – наградата за Човекови права на Советот на Европа , Odyssée Conseil...

Актерите од „Врба“ отворено за македонската кинематографија и мешањето на политиката и партиите

Во „Стадион“ на Радио Канал 77 гости беа актерите во најновиот филм на Милчо Манчевски, „Врба“ – Никола Ристески и Ненад Нацев, а телефонски во емисијата се...

Синедејс: Вуди Ален распродаден, утре реприза во кино „Милениум“

Вечерашната проекција за филмот„ Дождлив ден во Њујорк“ на Вуди Ален од 20 часот е распродадена. Репризата е закажана за утре (14.11) во кино Милениум. Од 17,...

„Импулс#волумен14“ на Скопје танцовиот театар во МКЦ

Вечерва, во Младинскиот културен центар, во 20 ч., ќе се одржи претставата „Импулс#волумен14“ на Скопје танцовиот театар. Претставата е составена од повеќе делови, во кореографија на Рисима Рисимкин, Дејан Битровски...

Концерт со Вадим Глузман во Филхармонија

„Меѓу срцето и умот“ е насловен концертот во четврток во Филхармонија на кој ќе настапи исклучителниот руски виолинист Вадим Глузман, кој важи за еден од најдобрите инструменталисти...

Таксират и Д фестивал номинирани за најдобри фестивали во Европа

Европските награди за најдобри фестивали (European Festival Awards) и годинава ги вклучија номинациите за Д-Фестивал и Таксират Фестивал во категориите: Д-Фестивал за најдобар мал фестивал, и Таксират...

Пласидо Доминго ги откажа настапите на пред-Олимпијадата во Јапонија

Јапонија – Организацискиот комитет на Олимпијадата во Токио соопшти дека оперската легенда Плацидо Доминго изјави дека нема да настапи на културни настани пред-Олимпијадта во Јапонија. Комитетот во изјавата...

„Фамилијата Марковски“ се враќа на малите екрани

Долгоочекуваната втора сезона од популарната македонска серија „Фамилијата Марковски“ ќе почне со премиерно прикажување оваа сабота (09.11.2019) во 19.20 часот на телевизијата „Канал 5“. Серијата минатата сезона...

Концерт на Камерниот оркестар на МММ „Саша Николовски Ѓумар“ во Софија

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски Ѓумар“ вечер ќе одржи концерт во салата на Чешки центар во Софија. Диригент на концертот ќе биде Ангел...

Премиерата на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски го отвора 18. „Синедејс“

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
11 ° C
11 °
11 °
93 %
0.9kmh
8 %
сре
10 °
чет
14 °
пет
12 °
саб
13 °
нед
13 °