„Медена земја“ и „Петрунија“ во трка за наградата „Лукс“ во Карлови Вари

Филмовите „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Митевска и документарниот  „Медена земја“ на Љубо Стефанов и Тамара Котевска влегоа во трката за значајната награда „Лукс“...

Конкурс за Литературна награда на ЕБОР за 2020 година

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во партнерство со Британскиот совет го објави конкурсот за Литературна награда на ЕБОР за 2020 година. Целта на наградата е да...

Рецензија – „Икс-мен: Мрачниот феникс“: Ритерката излезена од интернатот на реалноста

Во режија на Симон Кинберг, со Софи Тарнер, Џејмс Мекавој, Еван Петерс, Џенифер Лоренс, Џесика Частин Ситуацијата во која единката мора да се бори за подобра иднина преку...

Летна школа за архитектура во Охрид: Приватните домови како сместувачки капацитети се глобален тренд

Со подемот на дигиталните платформи како „Ер-би-ен-би“ (Airbnb), концептот на туризмот е во фаза на фундаментална промена. Приватните домови станаа сместувачки капацитети и како такви се дел...

Не значи дека сме завршиле работа ако Охридскиот регион не биде ставен на листа...

Не можеме да претпоставуваме каква одлука ќе се донесе следнава недела на сесијата на Комитетот за светско наследство во Баку, по прашањето за нацрт-извештајот на УНЕСКО во...

Дводневно стрип-училиште во Велес: Млади од различни етникуми творат против дискриминација

Во просториите на средношколскиот интернат „Лазар Лазаревски“ во Велес се одржа дводневното стрип училиште под наслов „Стрипот во интеркултурна едукативна мисија“. Имплементатор на овој проект е „Стрип-центарот...

Во пресрет на конференцијата на УНЕСКО во Баку: Во Охрид има 409 нелегални градби...

По препораките што беа нотирани од страна на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, градоначалникот Константин Георгиески дал налог да се изработи регистар на нелегални градби за...

Исмаили: Ќе ги решавам напластените проблеми на културните работници и институции

Ќе се залагам со сите мои можности, интелектуален капацитет и менаџерски способности да го одведам Министерството за култура еден чекор понатаму, да ги решам бројните проблеми наталожени...

(Видео) Документарен филм за Охридско Езеро: Загрозено светско наследство

Неконтролираното градење, узурпацијата на крајбрежјето, загадувањето со отпадни води и друг отпад, неодржливите туристички практики. Ова се некои од проблемите кои го загрозуваат Охридско Езеро – едно...

Скопје имаше препознатлива целина во МоМА во Њујорк

Со наслов „Архитектурата на Скопје во МоМА“, в недела, 30 јуни, во киното „Фросина“ со почеток во 19 часот ќе се одржи предавање за изложувањето на југословенската...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
28.2 ° C
29 °
27.8 °
42 %
1kmh
0 %
нед
34 °
пон
31 °
вто
30 °
сре
28 °
чет
29 °