Дино Имери со концерт „Зимска бајка“ во Филхармонија

На 10 декември во 20 часот, во камерната сала на Филхармонија, пијанистот Дино Имери ќе одржи концерт со наслов „Зимска Бајка“. Концертот е всушност збогатување на празничната атмосфера и...

И „Холивуд репортер“ со пофална рецензија за „Врба“ на Манчевски

Прославениот филмски магазин „Холивуд репортер“ објави извонредна рецензија за „Врба“ на Милчо Манчевски. „Холивуд репортер“ е меѓу трите најголеми светски филмски магазини, заедно со „Вараети“ и „Скрин...

Нов спот на Кирил за „Врба“, филмот наскоро си оди од киносалите во Македонија

Промовирана е уште една музичка тема од саундтракот за филмот „Врба“, која ја потпишува композиторот Кирил Џајковски. Филмот на Милчо Манчевски во Македонија продолжува да ги руши...

Концерт на германскиот „Штеграјф.оркестар“ во Филхармонија

Фото: Б. Грданоски Во организација на Гете-институт, вечер од 20 часот во Филхармонија концерт ќе одржи камерниот состав „Штеграјф.оркестар“ (STEGREIF.orchester). Нивниот репертоар се состои од класици, но уникатното...

На Античкиот театар во Охрид поставена спомен-плоча за Горан Стефановски

На Античкиот театар во Охрид денеска е поставена спомен-плоча во чест на познатиот македонски писател и драматург Горан Стефановски. Спомен-плочата е изработена по повод годишнината од смртта на...

Весна Ѓиновска-Илкова, Виолета Томовска и Дoкиќ меѓу добитниците на наградата „Св. Климент Охридски“

Писателот Димитар Башевски, примадоната на Националната опера и балет (НОБ) Весна Ѓиновска-Илкова и доајенката на македонската народна песна Виолета Томовска се добитници на највисоката државна награда „Св....

Недела на Дизајн во Јавна соба

Денес под мотото „Ментална хигиена” се отвора деветтото издание на Скопската Недела на Дизајн во Јавна соба. Влезот за сите посетители на дневна и вечерна програма е...

Министерство за култура: Во МНТ не беше најавено присуство на навивачка група

Во МНТ во петокот биле најавени два настани, но не било најавено дека ќе присуствува навивачка група, соопштуваат од Министерството за култура. Од Министерството велат дека во МНТ...

Почина радио-актерката Таска Балабанова

По долго и тешко боледување, на 85 години во Скопје почина актерката Таска Балабанова, со чиј глас израснаа многу генерации слушатели на Радио Скопје, денес Македонско радио....

Филмот за Влада Дивљан „Небеска тема“ три дена во МКЦ

Сценарист и режисер на овој документарец, кој има елементи на игран филм, е Младен Матичевиќ. Во него можат да се видат најзначајните автори од бивша Југославија, кои...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
broken clouds
4.3 ° C
6 °
1.7 °
45 %
2.1kmh
75 %
пет
9 °
саб
8 °
нед
11 °
пон
13 °
вто
3 °