Веганска храна за Ванеса Меј: Славната виолинистка доаѓа со миленичето во Охрид

Скромни се барањата на славната британска виолинистка Ванеса Меј (41) пред нејзиниот настап на отворањето на „Охридско лето“ на 12 јули. „Навистина немаше специјални барања, какви што би...

Ќе се бара одложување на рокот за реализација на препораките од УНЕСКО

Централната и локалната власт не направија ништо за зачувување на статусот Охрид град на УНЕСКО. Од 19. препораки што државата требаше да ги исполни за Охрид и...

„Анте Поповски – Антево перо“ од 4 до 6 октомври во Скопје и Лазарополе

Втората Меѓународна поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“ ќе има многу поамбициозна и побогата програма во споредба со минатогодишното прво издание и покрај, како што посочува...

Игор Стевковски ја доби наградата за најдобар карикатурален стрип во Лесковац

Илустраторот и стрип цртач Игор Стевковски-Стевац е добитник на признанието за најдобар карикатурален стрип „Мивел“ на 21. Балканска смотра на млади стрип автори во Лесковац, што ја...

Концерт на германскиот „Мингет квартет“ во Филхармонијата

Во организација на Гете-институтот, вечер од 19.30 часот во Филхармонијата концерт ќе одржи германскиот гудачки квартет „Мингет квартет“ (Minguet Quartett), на кој ќе бидат изведени дела од...

„Медена земја“ и „Петрунија“ во трка за наградата „Лукс“ во Карлови Вари

Филмовите „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Митевска и документарниот  „Медена земја“ на Љубо Стефанов и Тамара Котевска влегоа во трката за значајната награда „Лукс“...

Конкурс за Литературна награда на ЕБОР за 2020 година

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во партнерство со Британскиот совет го објави конкурсот за Литературна награда на ЕБОР за 2020 година. Целта на наградата е да...

Рецензија – „Икс-мен: Мрачниот феникс“: Ритерката излезена од интернатот на реалноста

Во режија на Симон Кинберг, со Софи Тарнер, Џејмс Мекавој, Еван Петерс, Џенифер Лоренс, Џесика Частин Ситуацијата во која единката мора да се бори за подобра иднина преку...

Летна школа за архитектура во Охрид: Приватните домови како сместувачки капацитети се глобален тренд

Со подемот на дигиталните платформи како „Ер-би-ен-би“ (Airbnb), концептот на туризмот е во фаза на фундаментална промена. Приватните домови станаа сместувачки капацитети и како такви се дел...

Не значи дека сме завршиле работа ако Охридскиот регион не биде ставен на листа...

Не можеме да претпоставуваме каква одлука ќе се донесе следнава недела на сесијата на Комитетот за светско наследство во Баку, по прашањето за нацрт-извештајот на УНЕСКО во...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
14.8 ° C
16 °
13.9 °
59 %
1kmh
0 %
сре
23 °
чет
19 °
пет
18 °
саб
19 °
нед
17 °