Вечер на ЕУ на „Охридско лето“: Импресивен настап на финскиот пијанист Мустонен

Традиционалната вечер на фестивалот „Охридско лето“ синоќа донесе концерт на финскиот пијанист Оли Мустонен. Публиката во црквата „Света Софија“ уживаше во звуците од пијаното со кое беспрекорно владееше...

„Моја бесмртна љубов“ – нова концертна сезона на Филхармонија

Новата концертна сезона (2019-2020) на Филхармонија е насловена „Моја бесмртна љубов“. И оваа концертна сезона на публиката ќе ѝ понуди фантастичен избор на солисти и диригенти, како...

Охридско лето во знак на класичната музика и уметноста

На фестивалот Охридско лето вечерва тројна програма. Во 21 часот со црквата Св. Софија концерт ќе одржи квартетот „Асасело“: Ростислав Кожевников, виолина; Барбара Штрајл, виолина; Јустина Шлива,...

Привршува изградбата на објектот на Струмичкиот театар

До крајот на годинава се очекува да биде предаден во употреба новиот објект на Струмичкиот театар кој се обновува на местото каде што постоеше во минатото, информираше...

Скопско лето: Концерт на Гал Фаганел на виолончело и Маја Божиновска на пијано

Во рамки на Скопско лето, вечер во 20:30 часот во Националната галерија  – Даут пашин амам, концерт ќе одржат виолончелистот од Словенија, кој живее и работи во...

Во Прилеп сѐ е подготвено за почетокот на „Пивофест“

Со многу забава, штандови за дегустација на познатиот пенлив пијалак и вкусна скара, со голем број познати изведувачи од земјава и од Регионот, со новини и во...

„Охридско лето“ со полски гала-гости: Аплаузи за триото „Пендерецки“ со Хајдн, Рахмањинов и Дебиси

Триото „Пендерецки“ синоќа во црквата „Света Софија“ приреди концерт за паметење во рамките на Полската вечер на фестивалот „Охридско лето“. Младите уметници, талентираниот пијанист Конрад Сколарски, виртуозот на...

Влада: Пари за нова Универзална и за спомен обележје на Тоше Проески

Владата на вчерашната седница ја усвои Програмата за реализацијата на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година за капитални инвестиции во единиците на...

Балет „Либертанго“ и концерт на финскиот пијанист Оли Мустонен на „Охридско лето“ 

Програмата на „Охридско лето“ вечерва нуди две содржини и тоа модерната балетска поставка „Либертанго“ на сцената „Долни Сарај“ од 22 часот и солистички концерт на уметникот на...

„Петрунија“ и „Џган“ на Школка во Градски парк

Во рамки на првиот летен фестивал „Summerland“ кој се одржува под покровителство на Град Скопје, вечер и утревечер на Школка во Градски парк ќе бидат прикажани два...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
11.9 ° C
15 °
9.4 °
87 %
0.5kmh
0 %
нед
21 °
пон
21 °
вто
21 °
сре
21 °
чет
18 °