Претставата Бакхи на Битолскиот театар на „Охридско лето“

Драмската програма на „Охридско лето“ за вечерва ја нуди театaрска претстава Бакхи – краток преглед на распадот по Бакхи од Еврипид, во изведба на Народниот театар од...

Признание за Војо Цветановски од „Театроск“

Војо Цветановски од „Театроск“ е прогласен за уметнички амбасадор на годинашниот уличен уметнички фестивал ИнАрт во Тиват во Црна Гора. – Ова значи дека соработката со црногорскиот фестивал...

Меѓународниот семинар за македонски јазик во Охрид од 4 до 24 август

Во организација на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од 4 до 24 август ќе се одржат 52. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и...

„Бог на масакрот“ – премиера на Турски театар-Скопје

Турскиот театар-Скопје вечерва премиерно ќе ја изведе претставата „Бог на масакрот“, според истоимениот текст на Јасмина Реза, во режија на Билге Емин. Текстот на француската драмска авторка Реза...

Тошо Филиповски: Златното време на македонските винили допрва доаѓа

Монографијата „Македонска дискографија – винили (1958-2019)“, Прв том, во петок на 26 јули ќе биде промовирана на летната сцена зад Младинскиот културен центар. Станува збор за капитално...

Филмот „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ кандидат за наградата „Лукс“

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на режисерката Теона Митевска, по селекцијата во Берлин и успесите на неколку други филмски фестивали, влегува во трка за...

МОБ: Се чека тендер за „Национална“

Натписот Македонска опера и балет е изваден од зградата на оваа институција и сега има празно место. Најголемата културна институција во државава согласно Договорот од Преспа и...

„Медена земја“ од 26 јули во кината во САД, во Скопје на крајот на...

Документарниот филм „Медена земја“ од 26 јули ќе се прикажува во кината во САД. Застапуван од американската компанија за производство и дистрибуција на филмови „Неон“, која ги...

Овации  за концертот на Стефан Миленковиќ на „Охридско лето“: Атрактивно, летно

Концертот во преполната црква „Света Софија“, на дуото од соништата Миленковиќ-Милошевиќ, синоќа, беше осмислено како атрактивна, за лето, конципирана  програма. „Ќе има од сѐ по малку, а сите...

„Охридско лето“ : Концерт на руските уметници Шаповалов и Вершинин

Музичката програма на годинешното издание на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на руските уметници Денис Шаповалов на виолончело и Александер Вершинин на пијано. За маестро Шаповалов познатиот...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
few clouds
-3.7 ° C
-0.6 °
-5 °
85 %
1kmh
13 %
чет
8 °
пет
6 °
саб
8 °
нед
8 °
пон
5 °