„Неименувањето е одговор“ е за отпорот кон светот во кој живееме

„Неименуваното е одговор“ е групна изложба курирана од Ивана Васева, која на 26 јуни во 20 часот ќе биде отворена во Даут-пашин амам. Во рамките на изложбата...

Холивудскиот режисер Мофет поставува претстава во Драмски театар

Драмски театар – Скопје ги почна подготовките за нова премиера – NSFW (Not Safe for Work/Несоодветно за на работа) од современата британска драмска авторка Луси Кирквуд, која...

Рецензија на „Рокетмен“: Мјузикл за Елтон Џон, кој не е биографија

Филмот е во режија на Декстер Флечер, а играат Тајрон Егертон, Ричард Маден и Брус Далас Хауард Кога од некого се очекува да биде натчовек, најчесто нему му...

Почнува „Битола Шекспир фестивал“

Под мотото „ …И на крајот вистината ќе се дознае…“ на 23 јуни (недела) започнува 7. по ред „Битола Шекспир фетивал“. За време на шесте фестивалски дена,...

„Плутос Даутс“ и ПМГ Колектив први го скршија мразот на „Алтер сцена“

„Алтер сцена“ е нов аудиовизуелен продукт што низ 12 концертни епизоди во кои главна улога имаат музичарите, има за цел да ја промовира и афирмира домашната музичка...

Прв македонски филм што се снима според еколошки стандарди

Долгометражниот филм „Стела“, во режија на Стојан Вујичиќ, за кој започна снимањето на неколку локации во Скопје, е уникатен по неколку работи. Тоа е првиот македонски долгометражен...

Филхармонија ќе ги свири песните од „Мечето ушко“, „Ну погоди“ и Балтазар

На 23 и на 29 јуни, Филхармонија ќе реализира два концерти под заеднички наслов „Филхармонија на отворено“ во Градскиот парк со почеток во 21 часот, а во...

Шилегов: Не го прочитав писмото на уметниците за МКЦ, пребрзо се суди

Во текот на вчерашниот ден повеќе од 200 културни работници испратија отворено писмо до премиерот Зоран Заев во кое реагираа за избор на директор на Младинскиот културен...

Алсат: Хисни Исмаили нов министер за култура

Хисни Исмаили, професор на тетовскиот универзитет ќе биде новиот министер за култура, јавува Алсат повикувајќи се на извори од Владата. Пред еден месец од министерството за култура оставка...

Роман за деца од Јасмина Кантарџиева-Димков: Во „Еднорозија“ ќе ги најдете сите чудеса

Во весела атмосфера, со многубројна детска публика, завчера во книжарницата „Литература.мк“ беше промовирана новата книга за деца „24 часа во Еднорозија“ од aвторката и новинарка Јасмина Кантарџиева-Димков....

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
broken clouds
4.3 ° C
6 °
1.7 °
45 %
2.1kmh
75 %
пет
9 °
саб
8 °
нед
11 °
пон
13 °
вто
3 °