„Охридско лето“ : Концерт на руските уметници Шаповалов и Вершинин

Музичката програма на годинешното издание на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на руските уметници Денис Шаповалов на виолончело и Александер Вершинин на пијано. За маестро Шаповалов познатиот...

Продадени промотивните билети за Лиза Жерар во Филхармонија

Младинскиот културен центар неодамна најави дека фантастичната вокалистка Лиза Жерар , наградена со Златен глобус за музиката во филмот „Гладијатор“ и нејзиниот последен проект на кој сорабутува...

Скопско лето: Изложба на фотографии „Спомен од Битола 2019“

На „Скопско лето“ вечер од  20.30 часот во Ликовниот салон на Културно-информативниот центар во Скопје ќе биде отворена изложба на фотографии „Спомен од Битола 2019“,  во соработка...

Виктор Митревски ќе ја диригира „Свадбата на Фигаро“ во Австрија

Македонскиот диригент Виктор Митревски ќе ја диригира операта „Свадбата на Фигаро” од Волфганг Амадеус Моцарт во австрискиот град Вајдхофен ан дер Ибс во продукција на „Опера наоколу“...

Битола преку Илинденски денови ќе биде центарот на светски фоллкорни ора и танци

Над 1000 учесници од Мексико, Индија, Русија, Италија, Белгија, Израел преку ора и танци ќе ја прикажат народната културна традиција на ансамбли на овогодинешното 49-то издание на...

Турски театар ја подготвува „Бог на масакрот“

Турски театар в четврток, на 25 јули премиерно ќе ја изведе претставата „Бог на масакрот“ од Јасмина Реза, а во режија на Билге Емин. Сценографија е на...

Работилници, промоции и музички настапи на „МКЦ за Скопје“

Со детски работилници на уметникот Доротеј Нешовски и писателката Билјана Црвенковска, в петок, во 18,30 часот ќе почне мултимедијалниот културен настан „МКЦ за Скопје“, кој традиционално се...

Бесплатно кино на отворено во паркот пред МКЦ

Со проекција на филмот „Студена војна“ на режисерот Павел Павликовски вечер во  паркот на МКЦ ќе почне првото издание на „Кино на трева“ во чии рамки во...

„Картографија на огнот” прва македонска антологија објавена во Колумбија

Во Богота, Колумбија деновиве излезе од печат антологија на 14 македонски поети објавени кај издавачите Ладронес дел Тиемпо и Уни Едисионес со наслов „Картографија на огнот”, а...

Рецензија: „Приказна за играчките“ (3Д-анимација)

Преминувањето од детството во светот на возрасните е голема тема во уметноста, иако таа историски се појави релативно доцна. Преовладува мислењето дека својата основа ја има во...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
11.6 ° C
13.3 °
10 °
87 %
2.2kmh
0 %
пет
25 °
саб
28 °
нед
31 °
пон
32 °
вто
19 °