Јубилејни 40 години од „Скопско лето“: Гала-концерт на плоштадот „Мајка Тереза“

Јубилејното 40. „Скопско лето“ официјално ќе биде отворено на 21 јуни со гала-оперски концерт на Националната опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ,...

Фестивалот „Џифони патува“ два дена во Кавадарци

Фестивалот „Џифони Македонија“ продолжува да патува низ нашата земја. Кавадарци е шеснаесетта општина каде што на 19 и 20 јуни ќе се одржи Филмскиот фестивал за млади...

Премиера на „Три сестри“ од Чехов во Турскиот театар

Премиера на претставата „Три сестри“ од Антон П. Чехов ќе се изведе во петок, 21 јуни, во Турскиот театар во Скопје. Адаптација на текстот и режијата е...

Ин мемориам: Кирил Ценевски е еден од најважните македонски режисери

Во Скопје денеска на 76-годишна возраст почина еден од најголемите филмски режисери во државата Кирил Ценевски. Автор е на познатиот филм „Црно семе“, кој е и негово филмско...

Денови на современ мексикански филм од 21 до 25 јуни во Кинотека

Филмови од поновата мексиканска продукција ќе бидат прикажани во рамки на Деновите на современ мексикански филм, што од 21 до 25 јуни ќе се прикажуваат во Кинотека. Публиката...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
light rain
20.1 ° C
21 °
19.4 °
77 %
2.6kmh
75 %
чет
17 °
пет
25 °
саб
26 °
нед
27 °
пон
23 °