СВП: Поетски портрети за Влада Урошевиќ и за Зоран Анчевски

Вчерашниот, втор ден од најстариот светски поетски фестивал со континуитет, „Струшки вечери на поезијата” содржеше низа настани посветени на поетите и на суштината на нивното творење. Денот почна...

Влада Урошевиќ во Струга: Светот вели: „Сè е на продажба!“ Песната одговара: „Сè освен...

„Во еден свет во кој поезијата е поттурната настрана, каде што пишувањето песни станува една дејност на која јавноста не ѝ подарува речиси никакво внимание, славењето на...

Театарска работилница за пантомима во Кочани

Во Кочани почна едонеделна театарска работилница за пантомима за млади актери, што со поддршка од локалната самоуправа ја реализира нашиот познат актер, режисер и пантомимичар, Трајче Ѓорѓиев. Обуката...

Отворени 58. СВП: Лошиот човек не може да стане голем поет

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа во Струга се обрати на отворањето на   58. издание на светски реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“, која се одржува...

Отворено 10. издание на „MакеДокс“

Со изложбата „Временска машина Македокс“ и прикажување на филмовите „Мизерикоридија“ на шпанскиот режисер Хавиер Марадес и „И се стана песна“ на британскиот режисер Шејмус Марфи, синоќа во...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
few clouds
33.2 ° C
34 °
32.8 °
28 %
2.1kmh
20 %
нед
35 °
пон
30 °
вто
29 °
сре
28 °
чет
29 °