Анѓушев: Југохром нема да се рестартира без поставување на филтри

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев го прифати барањето на Синдикатот на работниците и директорот на Комбинатот Југохром за средба. Сепак, Анѓушев беше дециден дека и покрај инсистирањето на работниците, комбинатот не може да продолжи…


Angjushev: Jugohrom pa filtra nuk mundet të filloj punën

Zv/kryeministri për çështje ekonomike Koço Angjushev pranoi kërkesën e Sindikatës së punëtorëve dhe drejtorit të kombinatit Jugohrom për takim. Megjithatë Angjushev u shpreh i prerë se pavarësisht këmbënguljes së punëtorëve kombinati nuk mund të rifillojë…


„Њуз247“: Средба Заев – Ципрас на 17 мај во Софија

Се планира, а доколку не се случи нешто непредвидено, на 17 мај во Софија ќе се одржи тет-а-тет средба меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ -Западен Балкан, објави грчкиот информативен…


ZAEV-CIPRAS TAKOHEN MË 17 MAJ NË SOFJE

Planfikohet, nëse nuk ndodh diçka e paparashikuar, që më 17 maj në Sofje të mbahet takim sy më sy mes kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev dhe aty grek Aleksis Cipras, në margjinat e Samitit të…


Ѕанакопулос: Промена на уставното име – предуслов за решение

Предуслов за решавање на прашањето е поранешната југословенска Република Македонија да ја прифати обврската за промена на нејзиното уставно име, вели портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкото…Џафери се уште не го испратил Законот за јазиците до Службен весник

Претседателот на Собранието Талат Џафери се уште не го испратил Законот за употреба на јазиците за објавување во Службен весник и не прецизира кога тоа ќе го направи. – Не сум оптоварен со времето, затоа…Поповски: Не смеат да се толерираат напади, притисоци и закани врз новинари

Оваа Влада има нула толеранција за каков било напад, притисок или закана врз новинарите и медиумите, изјави денеска министерот транспарентност, отчетност и комуникации Роберт Поповски по повод 3 Мај – Меѓународниот ден на слободата на медиумите….