Полското камерно трио „Пендерецки“ на „Охридско лето“

Шестиот ден од програмата на годинешното 59-то издание на „Охридско лето“ нуди концерт на полското трио „Пендерецки“, составено од уметниците Конрад Сколарски на пијано, Јарослав Наджицки на...

Охридско лето: Гала концерт со првенците на НОБ

Богата програма од класичниот репертоар , од романтизам, преку класицизам и веризам, понудија солистите на Националната Опера и Балет (НОБ) од Скопје на гала концертот што се...

Загрепскиот младински театар со „Хaдерсфилд“ на „Охридско лето“

Драмската програма на годинашното фестивалско издание на „Охридско лето“ продолжува со претставата „Хадерсфилд“ на авторот Угљеша Шајтинец, во изведба на Младинскиот театар од Загреб и во режија...

Изложбата на МСУ „Сè што ни е заедничко“ гостува во Солун

Изложбата со наслов „Сè што ни е заедничко“, во организација на Музејот на современата уметност во Скопје , се претставува во Музејот за современата уметност во Солун,...

Холивудскиот актер Доналд Мофет во Скопје: Негувајте ги домашните автори

Американскиот актер, режисер, професор, Доналд Ворен Мофет периодов престојува во Скопје. Тој е ангажиран како режисер во Драмскиот театар и ја подготвува претставата „Несоодветно за на работа“...

Треба да Прочитате

Моментална Температура

Skopje
clear sky
14 ° C
15 °
13.3 °
77 %
0.5kmh
0 %
чет
23 °
пет
24 °
саб
25 °
нед
26 °
пон
25 °