18 Maj – Dita Ndërkombëtare e Muzeve dhe Nata Evropiane e Muzeve 2019

Tradicionalisht edhe sivjet institucionet e muzeve në vend, me program të pasur, promovime, ekspozita, punëtori dhe ligjërime, do ta shënojnë 18 Majin – Ditën Ndërkombëtare të Muzeve...

Sekretari shtetëror Valmir Aziri në Konferencën e 5-të Ministrore të Këshillit të Ministrave të...

Delegacioni i Maqedonisë së Veriut i udhëhequr nga sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës, z.Valmir Aziri, sot në Sofje merr pjesë në Konferencën e 5-të Ministrore të...

Kabineti i Kryeministrit Zaev shpalli konkurs për tregime dhe poezive për fëmijë

Kabineti i Kryetarit të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut shpall konkurs për zgjedhjen e tregimeve dhe poezive për publikimin e librit për fëmijë “Udhëtimi im...

Ja kush janë grupi i dytë i finalistëve të ‘Eurovision 2019’ (VIDEO)

Sot, në Tel Avivi në Izrael është mbajtur gjysmëfinalja e dytë e festivalit evropian “Eurovision 2019”, me çka është përzgjedhur edhe grupi i dytë i finalistëve i...

Tamara u prezantua në “Eurovision 2019”, Zaevi bëri thirrje ta votojë diaspora (VIDEO)

Përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut, Tamara Todevska ka realizuar me sukses paraqitjen e saj në gjysmëfinalen e dytë të festivalit evropian të muzikës, ‘Eurovision 2019’, njofton Portalb.mk. Në...

Ministri Ademi mbajti fjalim në hapjen e manifestimit “Java e filmave turq”

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, mbrëmë mbajti fjalim në hapjen e manifestimit “Java e filmave turq”, i cili realizohet me mbështetjen e Drejtorisë së Përgjithshme të Kinematografisë...

Të martën nis Java e filmave turke

Për tre ditë me radhë (23-26 prill 2019) në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup, do të realizohet JAVA E FILMAVE TURKE DHE PUNËTORIA KINEMATOGRAFISË TURQI-MAQEDONIA E...

Intervistë e Ministrit Asaf Ademi për TV Kanal 5: “BE dhe NATO ofrojnë jetë...

Në një intervistë për TV Kanal 5, ministri i Kulturës, Asaf Ademi, në pyetjen rreth qëndrimit të Lëvizjes BESA për referendumin thotë: “Ne mbështesim dhe bëjmë çdo...

Intervistë e Ministrit Asaf Ademi për TV Kanal 5: “BE dhe NATO ofrojnë jetë...

Në një intervistë për TV Kanal 5, ministri i Kulturës, Asaf Ademi, në pyetjen rreth qëndrimit të Lëvizjes BESA për referendumin thotë: “Ne mbështesim dhe bëjmë çdo...

Ekspozitë e Kostadin Tançev – Dinka

Në objektin e Hamamit të Daut Pashës do të hapet ekspozita monografike retrospektive e Kostadin Tançev – Dinkasonte (24 prill) në orën 20:30. Në ekspozitë do të...

Duhet të lexoni

Koha Momentale

Skopje
clear sky
14 ° C
15 °
13.3 °
77 %
0.5kmh
0 %
чет
23 °
пет
24 °
саб
25 °
нед
26 °
пон
25 °